Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OSK 2288/14) stwierdził, że taki obowiązek wynikający z ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (ustawa) mają wszystkie 16 terenowe oddziały TVP SA, niezależnie od centralnego archiwum w siedzibie spółki. Archiwa ma już 15 oddziałów.
Telewizja Polska SA uznała jednak, że sprawę zakładowego archiwum w OT TVP w Warszawie należy potraktować inaczej.
– Warszawski oddział prowadzi tylko podręczne archiwum, bo nie ma warunków do gromadzenia materiałów archiwalnych – mówi radca prawny TVP SA Jadwiga Żułnowska. – Archiwum wymaga dużych pomieszczeń, szaf chłodzących i personelu ze specjalistyczną wiedzą – wyjaśnia. – Dokumentację archiwalną warszawski oddział przekazuje do Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych w głównej siedzibie spółki.
Dyrektor Archiwum Państwowego m.st. Warszawy uznał, że taka praktyka narusza przepisy ustawy. I aktem administracyjnym z 2013 r. nałożył na Telewizję Polską SA OT w Warszawie obowiązek zorganizowania i prowadzenia archiwum zakładowego. Uznał bowiem warszawski oddział za państwową jednostkę organizacyjną. Zgodnie z art .33 ust. 1 ustawy archiwa zakładowe tworzy się w państwowych jednostkach organizacyjnych, w których powstają materiały o takim charakterze. Ustawa nie podaje definicji takiej jednostki, ale należy przez to rozumieć stanowiące własność Skarbu Państwa jednostki organizacyjne posiadające i nieposiadające osobowości prawnej.
Telewizja Polska SA zaskarżyła akt do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a po niekorzystnym dla niej wyroku złożyła skargę kasacyjną do NSA.