Premia za wysoki obrót nie jest opodatkowana

Wypłata przez dostawcę premii rocznej w związku ze sprzedażą detaliczną nie jest opodatkowana VAT. Powinna więc być rozliczana na podstawie noty księgowej.

Aktualizacja: 20.09.2010 04:55 Publikacja: 20.09.2010 03:00

Premia za wysoki obrót nie jest opodatkowana

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Red

[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 23 sierpnia 2010 r. (III SA/Wa 1345/10).

[/b] W umowie handlowej zawartej przez spółkę ustalono, że po osiągnięciu określonego obrotu sprzedaży w okresie od stycznia do grudnia w danym roku kalendarzowym będzie wypłacana premia.

Jej wysokość została uzależniona od przekroczenia jednego z kilku ustalonych w umowie progów. We wniosku o interpretację przepisów spółka pytała, czy wypłata premii rocznej przez dostawcę podlega VAT.

Jej zdaniem premia nie jest objęta tym podatkiem i powinna być rozliczana na podstawie noty księgowej. Organ podatkowy był jednak przeciwnego zdania. Jego interpretację spółka zaskarżyła do WSA. Po jej uchyleniu przez sąd I instancji organ wniósł skargę kasacyjną do NSA.

Sąd II instancji uchylił wyrok WSA ze względu na naruszenie przepisów postępowania co do formy i treści i przekazał ją do ponownego rozpoznania. W jego wyniku WSA orzekł, że wypłata premii rocznej jest obojętna dla VAT.

Skład orzekający zgodził się w całości ze stanowiskiem zaprezentowanym przez spółkę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Wskazał również, że w uzasadnieniu zastosuje się do zaleceń NSA co do formy.

[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Tomasz Siek, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]

Sposób opodatkowania VAT premii pieniężnych to problem, który niestety od kilku lat cały czas pozostaje aktualny. Pomimo upływu ponad sześciu lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i obowiązywania obecnej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] praktyka organów podatkowych i sądów administracyjnych pozostaje rozbieżna.

Nie udało się również wypracować rozwiązania, które z jednej strony byłoby zgodne z przepisami, a z drugiej nie utrudniało działania przedsiębiorcom.

Omawiane orzeczenie, który zapadło po rozstrzygnięciu NSA, nie jest niewątpliwie zaskoczeniem. Wpisuje się ono w kilkuletnią praktykę sądów administracyjnych, które dość jednolicie rozstrzygają, że udzielenie premii pieniężnej za przekroczenie określonego poziomu obrotów nie jest wynagrodzeniem za świadczenie usług. W konsekwencji tego rodzaju transfer pieniężny nie podlega VAT.

Ta linia orzecznicza jest reakcją na pogląd, który był prezentowany przez organy podatkowe, zgodnie z którym premie pieniężne powinny być obciążone VAT i dokumentowane fakturą. Jednak w lipcu 2009 r. fiskus w wydawanych indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego zmienił swoje stanowisko i od tej pory uznaje, że premie pieniężne są korektą ceny zakupionych towarów a udzielenie premii powinno być potwierdzone fakturą korygującą.

W ten sposób w ciągu kilku lat zostały przedstawione trzy różne i wykluczające się wzajemnie sposoby opodatkowania premii pieniężnych. Niestety, konsekwencje tych działań dotykają przede wszystkim przedsiębiorców, którzy muszą podjąć decyzję, w jaki sposób rozliczyć udzielenie premii pieniężnej.

W praktyce większość producentów i dystrybutorów spotyka się ze wszystkimi trzema sposobami: od niektórych kontrahentów otrzymują oni faktury za świadczenie usług, inni przysyłają noty księgowe, a kolejni domagają się wystawienia faktury korygującej.

Trwający w tym zakresie chaos z pewnością nie służy zapewnieniu pewności obrotu i wspieraniu przedsiębiorczości. W tej sytuacji minister finansów, uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych, powinien wydać interpretację ogólną dotyczącą premii pieniężnych, która ostatecznie zakończyłaby ten spór.[/ramka]

[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 23 sierpnia 2010 r. (III SA/Wa 1345/10).

[/b] W umowie handlowej zawartej przez spółkę ustalono, że po osiągnięciu określonego obrotu sprzedaży w okresie od stycznia do grudnia w danym roku kalendarzowym będzie wypłacana premia.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce