Ograniczenia w odliczaniu VAT od auta jednak obowiązywały

Naruszenie zasady stałości nie oznacza automatycznie, że nie obowiązują żadne ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego od aut firmowych i paliwa do nich

Publikacja: 20.04.2011 05:00

Ograniczenia w odliczaniu VAT od auta jednak obowiązywały

Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Mac Maciej Kaczanowski

 

Naczelny Sąd Administracyjny przesądził 19 kwietnia 2011 r., (sygn. I FSK 1099/99)

ostatecznie spór między fiskusem a spółką Magoora, w sprawie której dwa lata temu zapadł słynny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. C414/07) dotyczący prawa do odliczenia VAT od aut firmowych i paliwa.

Trybunał potwierdził wtedy, że polski ustawodawca naruszył prawo unijne, zmieniając po 1 maja 2004 r. zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów używanych w działalności gospodarczej.

Jednakże w ocenie NSA ten wyrok wcale nie przesądza, że od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2010 r. nie obowiązywały żadne ograniczenia w odliczaniu podatku.

Naruszenie zasady stałości nie oznacza, że przepisy krajowe tracą moc – podkreślił sędzia NSA Artur Mudrecki. Co prawda Trybunał określił sposób rozumienia oraz stosowania art. 17 ust. 6 VI dyrektywy. Jednakże zlecił też, żeby sąd krajowy sam ustalił, czy doszło do naruszenia zasady stałości, biorąc pod uwagę ograniczenia obowiązujące przed akcesją i po niej.

W ocenie NSA do naruszenia tego dochodzi tylko wówczas, gdy po wejściu Polski do UE zakres ograniczeń prawa do odliczenia VAT w wypadku danego podatnika uległ rozszerzeniu.

Uwzględniając skargę kasacyjną organu podatkowego, NSA powołał się na wyrok z 10 marca 2011 r. (sygn. I FSK 517/ 10). Zgodnie z nim uchylenie się w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2010 r. od zakazu odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliw wykorzystywanych do napędu samochodów innych niż osobowe, służących działalności opodatkowanej, wymaga wykazania, że paliwo nabywane było do auta innego niż osobowe, którego ładowność przekracza 500 kg. Musi to potwierdzić homologacja producenta lub importera.

To kolejne orzeczenie, w którym NSA przyznaje rację fiskusowi i konsekwentnie kwestionuje stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

W swoich wyrokach sąd ten uznawał, że po wyroku Trybunału jedynym warunkiem uprawniającym do odliczania VAT zawartego w zakupach paliwa jest wykorzystywanie pojazdu do działalności opodatkowanej. Taka teza okazała się zbyt daleko idąca.

Wyrok jest prawomocny.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy