O.W. został przebadany przez Policję w związku z kolizją drogową, w której uczestniczył. Przeprowadzone badania wykazały, że znajdował się pod wpływem narkotyków (marihuany), więc został oskarżony, a następnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem środka odurzającego (art. 178a § 1 k.k.) oraz za posiadanie wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (upn) środka odurzającego w postaci jednej porcji na łączną karę grzywny w ostatecznej wysokości 3000 zł. Wyrok Sądu nie zawierał uzasadnienia, gdyż żadna ze stron nie wniosła o jego sporządzenie. Jak wskazano jednak w kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich (dostępnej na witrynie internetowej rpo.gov.pl) z akt sprawy (a w szczególności z protokołu przesłuchania podejrzanego) wynika, że podstawą przyjęcia posiadania narkotyku było, jak wyjaśnił podejrzany, to że w dniu, kiedy został zatrzymany przez Policję, około południa wypalił jednego papierosa z zawartością suszu marihuany. W kasacji RPO zarzucił rażące naruszenie art. 62 ust. 1 upn poprzez jego błędne zastosowanie, gdyż skazany nie posiadał w rozumieniu tego przepisu porcji marihuany, a znajdowanie się pod wpływem środka odurzającego będące następstwem uprzedniego użycia w całości nie stanowi takiego posiadania.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu kasacji na posiedzeniu w dniu 23.10.2019 r., uchylił wyrok w zaskarżonej części i – uznając skazanie za oczywiście niesłuszne – uniewinnił oskarżonego od zarzutu popełnienia przestępstwa nielegalnego posiadania marihuany. Wskazał m.in., że z utrwalonego orzecznictwa sądowego wynika, że zażywanie narkotyków w Polsce nie jest zakazane i w związku z tym nie można karalności tego zachowania wprowadzać niejako pośrednio – poprzez karanie osób za czynność ich zażywania na podstawie przepisów o zakazie posiadania takich środków.
Posiadać czy nie posiadać - oto jest pytanie...
Problem dopuszczalności karania osób za posiadanie narkotyku związane z jego zażyciem (użyciem), a więc za przestępstwo określone w art. 62 ust. 1 upn, wzbudzał rozbieżne oceny już lata temu zarówno w orzecznictwie sądowym, jak i literaturze przedmiotu.
Wedle jednych – dysponowanie środkiem odurzającym lub substancją psychotropową w trakcie ich zażywania nie wypełnia znamienia „posiadania" w rozumieniu art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. upn., ponieważ ratio legis tego przepisu nie miało polegać na ściganiu osób zażywających dawkę narkotyku (samo zażywanie narkotyków nie miało być przez obowiązujące przepisy prawa penalizowane). Poza obszarem penalizacji nadal pozostawać miał proces zażywania środka odurzającego lub substancji psychotropowej, który zawsze wiązać się musi z jakąś formą „posiadania", „dysponowania" czy „dzierżenia" takiego środka. W wypadku użycia w całości środka odurzającego karanie takiej osoby za wcześniejsze jego posiadanie stanowiłoby w konsekwencji obejście zakazu karania samego zażywania , które z istoty nie jest typizowane jako czyn zabroniony (np. wyroki Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 r., II KK 197/08, z dnia 2 grudnia 2009 r., II KK 261/09, z dnia 15 stycznia 2010 r., V KK 363/09; wyroki Sądów Apelacyjnych: we Wrocławiu z dnia 17 listopada 2005 r., II AKa 288/05, w Krakowie z dnia 15 stycznia 2009 r., II AKa 249/08).
Według przeciwnego stanowiska, dysponowanie środkami odurzającymi związane z ich zażywaniem albo z zamiarem niezwłocznego użycia przez osobę nimi dysponującą jest posiadaniem w rozumieniu art. 62 ust. 1 upn; karalny jest więc każdy przypadek posiadania środka odurzającego lub substancji psychotropowej wbrew przepisom ustawy, a więc w celu dalszej sprzedaży lub udzielenia ich innej osobie, jak i w celu samodzielnego zażycia - czy to za jakiś czas czy niezwłocznie (np. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 października 2009 r., I KZP 22/09; wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 stycznia 2010 r., II KK 304/09; postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 3 lutego 2011 r., III KK 415/10; wyroki Sądów Apelacyjnych: w Szczecinie – z dnia 5 kwietnia 2007 r., II AKa 26/07z dnia 18 marca 2010 r., II AKa 30/10; w Lublinie z dnia 13 marca 2007 r., II AKa 28/07; w Białymstoku z dnia 20 maja 2010 r., II AKa 50/10).