Korupcja jest jednym z głównych problemów społecznych. W gospodarce staje się ona zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Potwierdza to fakt, iż w mediach dyskusje o o niej pojawiają się częściej niż w poprzednich latach. Dyskutują politycy, socjologowie, prawnicy, a rząd przedstawia nowe pomysły na walkę z korupcją. Zgodnie z wynikami badań opinii publicznej przeprowadzonej przez CBOS w społeczeństwie panuje niemal powszechne przekonanie, że korupcja w naszym kraju stanowi duży problem, tak przyznało aż 87 proc. ankietowanych.
Aby zrozumieć istotę problemu korupcji w życiu gospodarczym, w pierwszej kolejności należy zdefiniować jej pojęcie. Według Transparency International jest to nadużycie powierzonej władzy dla uzyskania prywatnej korzyści. Z kolei w raporcie przygotowanym przez Centralne Biuro Korupcyjne, którego celem była analiza problemu w latach 2004–2009, wyodrębniono obszary społeczne szczególnie zagrożone korupcją. Na pierwszym miejscu znalazła się administracja państwowa i samorządowa, następnie służba zdrowia, administracja celna i skarbowa, instytucje wdrażające programy unijne, organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz sektor gospodarczy zarówno ten państwowy, jak i prywatny.
Powszechny problem
W tym miejscu należy wskazać, iż pod pojęciem „korupcja gospodarcza" znajdują się wszelkie akty przekupstwa i sprzedajności, które zmierzają do wywierania wpływu na przebieg i realizację różnych działalności gospodarczych. Korupcja gospodarcza występuje coraz częściej w sektorze prywatnym. Obecna sytuacja gospodarcza i wszechogarniający kryzys wpływają niekorzystnie na postawy pracowników.
Wyniki badań pokazują, że wzrasta ryzyko nadużyć i korupcji w biznesie. Ma to związek z presją dotyczącą realizacji celów finansowych. Chęć ich osiągnięcia powoduje, że menedżerowie są skłonni łamać wewnętrzne procedury firmowe, a nawet powszechnie obowiązujące prawo. Ponad jedna trzecia respondentów badania na świecie jest zdania, że korupcja w ich otoczeniu gospodarczym jest powszechnym zjawiskiem.
Co ciekawe, w Polsce korupcja nie jest postrzegana jako powszechny problem w biznesie. Mimo to wielu polskich menedżerów przyznaje, że byliby skłonni dopuścić się działań nieetycznych, by ratować firmę lub osiągnąć sukces. Mając powyższe na uwadze, nasuwa się wniosek, iż w dzisiejszych czasach istnieje potrzeba zmiany myślenia na szczeblach kierowniczych zarówno niewielkich firm, jak i wielkich korporacji i przedsiębiorstw, aby wyeliminować problem korupcji w prywatnym sektorze gospodarczym. Korupcji, jako zjawiska, nie da się zwalczyć tylko za pomocą sankcji karnych. Potrzebna jest zmiana świadomości społeczeństwa i jego zaangażowania w walce z tą patologią.