Aktualizacja: 13.11.2024 18:34 Publikacja: 22.12.2022 07:45
Foto: Adobe Stock
W połowie grudnia 2022 r. doszło do ogłoszenia kolejnego już „kompromisu” między polskim rządem a Komisją Europejską. Jego istota sprowadza się do zaproponowania nowych daleko idących zmian w systemie egzekwowania odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz poszerzenia możliwości kwestionowania niezawisłości sędziów. Wszystko po to, aby Komisja Europejska odblokowała należne Polsce środki z Funduszu Odbudowy.
Jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości cywilizacyjnej niż w latach 90. Zaostrzające się starcie kulturowe sprawiło, że o powrocie do kompromisu aborcyjnego można zapomnieć.
W 2024 roku obywatele RP mieli aż za wiele okazji aby nabrać przekonania, że nad Wisłą sędziowie nie zawsze są sędziami, a prawo jest chaosem i „po prostu” przymusem danej władzy politycznej. I że nic stabilnego nie da się z tym zrobić. Spójrzmy wreszcie obywatelom w oczy mówiąc o prawie, wyjdźmy poza doraźne spory o praworządność (oczywiście jak najbardziej zrozumiałe), by ujrzeć całość obecnej ale i przeszłej kondycji Polski XXI, a w tym tak ważnego prawa. Inaczej takie czy inne rozwiązania będą pogłębiały zasadne w tym przypadku odczuwanie sytuacji bez nadziei.
„Czasy się zmieniają, ale Pan zawsze jest w komisjach”. Czyli dlaczego to Urząd Ochrony Danych Osobowych powinien kontrolować dane i sztuczną inteligencję, a nie ministerstwo cyfryzacji powoływać sobie własnego nadzorcę.
Od kogo jak od kogo, ale od polityków, którzy przez ostatnie kilka lat kształtowali przepisy ruchu drogowego można by jednak wymagać rozumienia czym jest jazda bez uprawnień.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Umorzenie śledztwa ws. śmierci Jolanty Brzeskiej to nie tylko porażka prokuratury, ale całego państwa. Są takie sprawy, które zawsze będą ciążyć rządzącym, bez względu na to, kto w danej chwili sprawuje władzę.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Lider Polski 2050 Szymon Hołownia oficjalnie ogłosił zamiar startu w wyborach prezydenckich w 2025 roku. Oprócz niego dotychczas gotowość startu ogłosili Sławomir Mentzen i Marek Jakubiak.
Prezydent-elekt Donald Trump nie chce, aby armia USA ograniczała jego władzę, jak to było za pierwszej kadencji. Departamentem Obrony będzie kierował Pete Hegseth, radykał bez doświadczenia wojskowego, ale do bólu lojalny.
Trwa rywalizacja między Rafałem Trzaskowskim i Radosławem Sikorskim. Kandydaci ogłaszają kolejne „poparcia” w ramach Koalicji Obywatelskiej. Niektóre zaskakujące. Głos koalicjantów w KO może być też istotny dla ostatecznego wyniku.
Liczba chętnych do służby wojskowej wzrasta, nie wszyscy jednak od razu są przez armię wcielani do służby zawodowej.
Wyłoniliśmy najlepsze miasta i gminy pod względem zrównoważonego rozwoju. W tegorocznej, XX już edycji Rankingu Samorządów pierwsze miejsca w swoich kategoriach zajęły: Dąbrowa Górnicza, Łeba oraz gmina Sulmierzyce.
Jeśli chodzi o sympatię do partii politycznych w Polsce to największy odsetek deklaruje ją wobec Koalicji Obywatelskiej. W przypadku niechęci najwięcej wskazań uzyskuje Prawo i Sprawiedliwość.
Najnowszy sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster wskazuje, kogo wyborcy Koalicji Obywatelskiej woleliby jako swojego kandydata w wyborach prezydenckich - Radosława Sikorskiego, czy Rafała Trzaskowskiego.
Prezydencki minister Wojciech Kolarski poinformował, że Andrzej Duda spotka się z amerykańskim prezydentem elektem Donaldem Trumpem jeszcze w tym roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas