W uzasadnieniu jednego z ostatnich orzeczeń trzyosobowy skład NSA wyraził pogląd, że nie ma co czekać na wyrok TK, bo Trybunał został "zainfekowany" bezprawnością przez obecność nieprawidłowo powołanych sędziów, tzw. "dublerów".
Jak wskazują sędziowie NSA, od 3 grudnia 2015 r. (po wybuchu sporu na tle wyboru dwóch nadmiarowych sędziów TK przez poprzednią władzę, co unieważnił stary TK), głosami PiS w Trybunale pojawiły się trzy osoby powołane na to stanowisko sędziego ze złamaniem przepisów Konstytucji RP - objęli stanowiska w miejsce prawidłowo powołanych sędziów. Obecność w TK nieprawidłowo powołanych sędziów powoduje, że cały Trybunał został niejako "zainfekowany" bezprawnością, a zatem utracił zdolność do zgodnego z prawem orzekania, ponieważ istnieje duży stopień prawdopodobieństwa, że w składzie orzekającym TK znajdzie się przynajmniej jeden z tzw. "dublerów". W takiej sytuacji zawieszenie postępowania administracyjnego na wniosek kancelarii jest obarczone zbyt dużym ryzykiem, aby NSA miał oczekiwać na orzeczenie TK.
Czytaj więcej
Polski Trybunał Konstytucyjny utracił zdolność do orzekania zgodnego z prawem - uważa Naczelny Sąd Administracyjny. W jego ocenie, TK został "zainfekowany" bezprawnością przez obecność w składzie TK nieprawidłowo powołanych sędziów, tzw. dublerów.
Dodajmy, że TK bada wniosek kancelarii TK o zawieszenie postępowania w sprawie o udostępnienie obywatelce list z nazwisk osób które poparły kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictw, gdyż tym wątkiem zajmuje się też TK.
Nie przeceniałbym tej wypowiedzi trójki Naczelnego Sądu Aministracyjnego. To przecież nie pierwsze takie stanowisko sędziego czy sędziów, niedawno 30 starych sędziów Sądu Najwyższego oświadczyło publicznie, że nie będzie orzekać z nowymi sędziami. Natomiast jeden z nowych sędziów SN, prawda, że to wyjątek, złożył 260 wniosków o wyłączenie jego samego ze spraw, aby nie orzekał ze starymi sędziami. W sporze o "dublerów" jest jeszcze jeden paradoks, z tej trójki został w TK tylko jeden sędzia, a dwaj zmarli, czyżby więc to "piętno" przeszło na dwójkę kolejnych?