Marek Isański: Dlaczego odpowiedzialność karna urzędników to fikcja?

Od dziesiątków lat w kodeksie karnym jest art. 231, który penalizuje przestępstwa urzędnicze. Do tej pory żaden urzędnik aparatu podatkowego nie został na jego podstawie skazany za przekroczenie uprawnień lub działanie na szkodę w stosunku do podatnika. Czyżby rzeczywiście urzędnicy nigdy nie działali świadomie na szkodę podatników, czy jest jakiś inny powód, że przepis ten jest martwy?

Publikacja: 16.08.2022 08:19

Kodeks karny

Kodeks karny

Foto: Fotorzepa / Rafał Guz

Celem art. 231 kk nie jest karanie urzędników, bo to wykształceni ludzie mający obowiązek działania jedynie na podstawie i w granicach prawa. Prawdziwym celem jest ich zmotywowanie do jedynie legalnego działania. Powinni więc być pewni, że niedopełnianie obowiązków i przekroczenie uprawnień, jako działanie na szkodę podatnika, spowoduje konsekwencje w postaci odpowiedzialności karnej. Ogromna ilość niezgodnych z prawem decyzji i powszechna świadomość obywateli, że urzędnicy nadużywają swych uprawnień, dowodzi, że nie może nie dochodzić do występków urzędniczych.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: PKW, czyli prawo kreatywnie wykładane
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Lex Obajtek już nie śmierdzi
Opinie Prawne
Prof. Michał Romanowski: Rząd kapituluje w sprawie neosędziów
Opinie Prawne
Jan Skoumal: Neosędziowskie Termopile
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Czy neosędziowie zawładną kampanią prezydencką?