Aktualizacja: 16.02.2025 15:31 Publikacja: 27.06.2022 17:25
Foto: Adobe Stock
Kto mierzył się z budową domu lub dużym remontem mieszkania, nigdy nie zapomni administracyjnych korowodów, przez które zmuszony był przechodzić w związku z uzyskaniem pozwolenia na budowę i wymogów jakie trzeba było spełnić przed, w trakcie oraz po całym tym procesie. Teraz słyszymy, że rząd ma pomysł, by wszystko to wyrzucić na śmietnik historii.
Masz działkę i marzysz o własnym domu jednorodzinnym? Proszę bardzo. Kup gotowy projekt albo znajdź architekta, kierownika budowy, zbierz pieniądze, kup materiały i startuj, nie przejmując się urzędem ani nadzorem budowlanym. Takie odrzucenie formalności brzmi kusząco, ale czy faktycznie dzięki temu nasze domy staną się lepsze, bezpieczniejsze, wygodniejsze?
Projekt ustawy 6 lutego 2025 r. (nr projektu UD 185) przewiduje wiele zmian w zakresie regulacji przepadku pojazdu mechanicznego na podstawie art. 44b k.k. Przypomnijmy, że już w trakcie prac legislacyjnych, pojawiały się kontrowersje co do zasadności formułowanych zapisów. Nie może przeto dziwić, że po prawie rocznym okresie ich funkcjonowania, zdecydowano się na przedstawienie propozycji zmian ustawodawczych.
Zapowiedź Donalda Trumpa rozpoczęcia negocjacji z Władimirem Putinem w celu zakończenia wojny w Ukrainie może mieć poważne implikacje dla międzynarodowego prawa karnego oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Decyzja Donalda Trumpa o nałożeniu sankcji i osłabieniu Międzynarodowego Trybunału Karnego to nie tylko konsekwencja geopolityki i wsparcia sojusznika USA – Izraela – w relacjach ze światem. Skutki takiej polityki mogą wykroczyć daleko poza międzynarodowe prawo karne.
Przeżywamy to w Polsce od 2015 roku. Teraz pokazali się sędziowie amerykańscy. Słychać głosy zachwytu – nie tylko zresztą w USA, bo także w Polsce – że niezależni sędziowie stanęli po stronie konstytucji. Skądś my to znamy, nieprawdaż?
Decyzja Donalda Trumpa o zawieszeniu stosowania kluczowej dla biznesu międzynarodowego ustawy antykorupcyjnej to nie tylko zmiana wewnętrznej polityki USA. To sygnał, który może zmienić reguły globalnej konkurencji – zwłaszcza dla europejskiego biznesu - pisze prof. Marcin J. Menkes.
Kilkunastu największych deweloperów na rozbudowę banków ziemi może przeznaczać kilka miliardów zł rocznie.
Stacja ładowania pojazdów elektrycznych – poza fundamentem – nie jest opodatkowana podatkiem od nieruchomości.
Do konsultacji trafił projekt tzw. ustawy podażowej, która ma m.in. zwiększyć podaż gruntów pod osiedla. Założenia ocenia ekspert rynku Robert Chojnacki.
Od sierpnia zeszłego roku samodzielny lokal nie może mieć mniej niż 25 mkw. Kluczowa jest data wydania pozwolenia na budowę.
Kadencje mijają, ekipy rządzące się zmieniają, a myśliwi wciąż potrafią zablokować niemal wszystkie rozwiązania, które im nie pasują. Tylko pozazdrościć.
Ustawodawca na nowo zdefiniował budynek i budowlę. To jednak wcale nie oznacza, że teraz już wszystko jest jasne. Nowe definicje nie w każdym przypadku są bowiem jednoznaczne.
Od 1 stycznia przepisy o podatku od nieruchomości wymieniają nową kategorię budowli: obiekty przeznaczone do składowania materiałów sypkich, gazowych i płynów. Ich definicja jest na tyle pojemna, że może objąć magazyny mające formę budynków.
To, że grill ogrodowy nie wymaga pozwolenia, nie zwalnia urzędników z jego oceny pod kątem zagrożeń dla ludzi i mienia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas