[b]Wątpliwość, czy fakt oddania wybudowanego domu do użytkowania ma wpływ na stosowanie przepisów podatkowych jest dość powszechna. Sprowadza się ona do pytania, czy fakt wybudowania (i oddania do użytkowania) domu konstytuuje nową nieruchomość. [/b]
Zasadą jest, że opodatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości podlega przepisom obowiązującym w dniu nabycia tej nieruchomości. Chyba, że odczekamy 5 lat - licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Wtedy podatku nie płaci się w każdym przypadku. Jeśli jednak sprzedaż ma nastąpić przed upływem pięcioletniego terminu, trzeba znać zasady opodatkowania obowiązujące w dniu nabycia.
[srodtytul]Podatek nawet przy stracie[/srodtytul]
Przez 15 lat opodatkowanie zbycia nieruchomości przez osobą fizyczną było swoistą pułapką, która pozbawiała podatnika 10% wartości nieruchomości bez względu na to, czy sprzedał ją drożej niż zakupił, czy też na niej stracił. A przecież nietrudno o sytuacje, gdy np. działka budowlana nabyta przed końcem 2006 r. musi być sprzedana poniżej ceny nabycia. To skutek spadku cen w ostatnich dwóch latach. Szczęśliwie opodatkowanie zbycia nieruchomości przez osoby prywatne przestało być koszmarem w wyniku wejścia w życie 1 stycznia 2007 r. nowelizacji ustawy o PIT, a potem kolejnych zmian od 1 stycznia 2009 r. Ale z dobrodziejstw tych ustaw nie mogą skorzystać ci, którzy swoje nieruchomości nabyli przed zmianami przepisów. Dla nieruchomości nabytych przed 1 stycznia 2007 stosuje się więc nadal stare, niekorzystne zasady: podatek płaci się nie od zysku, ale od kwoty otrzymanej od nabywcy.
Od tego podatku można się uwolnić jedynie w przypadku wydatkowania kwoty uzyskanej ze sprzedaży na cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat.