Reforma procedury karnej: problem z aktami oskarżenia nadesłanymi przed 1 lipca 2015

"Wielka nowelizacja" kodeksu postępowania karnego weszła w życie 1 lipca. Dwa dni później doszły mnie informacje, że pojawił się pierwszy problem. Otóż sądy chcą zwrócić do prokuratury akty oskarżenia nadane przez prokuratury 30 czerwca w urzędach pocztowych, jeśli te dostarczyły je 1 lipca.

Publikacja: 11.07.2015 13:50

Reforma procedury karnej: problem z aktami oskarżenia nadesłanymi przed 1 lipca 2015

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Od 1 lipca akty oskarżenia mają mieć bowiem inną formę, a sprawy być rozpoznawane w innej formule. Bardzo mnie to zdziwiło, bo od lat prokuratury 30 czerwca oraz 31 grudnia wysyłały do sądów akty oskarżenia za pośrednictwem urzędów pocztowych i wszystko było w porządku, a nikt nie mówił, że ma się coś zmienić.

Środowisko sędziów powoływało się na treść art. 36 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw z 27 września 2013 r. (DzU z 2013 r., poz. 1247): ,,W sprawach, w których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wniesiono do sądu akt oskarżenia (...)", interpretując, że wniesienie aktu oskarżenia oznacza tylko jego ,,fizyczne" wniesienie do budynku sądu przed 1 lipca, a już nie wniesienie za pomocą przesłania. Jeżeli zatem akt oskarżenia był nadany 30 czerwca, a doręczony do sądu 1 lipca, to już był wniesiony w rozumieniu ww. przepisu 1 lipca i musi odpowiadać nowym przepisom. Taka interpretacja oznaczałaby, że trzeba kompletnie pozmieniać akty oskarżenia i akta spraw, dostosowując je do nowych przepisów. Poza tym kierując akt oskarżenia za pomocą poczty, prokurator nie wiedziałby, na jakich zasadach sprawa ostatecznie trafi do sądu, czy zostanie fizycznie dostarczona 30 czerwca czy już 1 lipca.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Prawne
Tomasz Siemiątkowski: Szkodliwa nadregulacja w sprawie cyberbezpieczeństwa
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Czy wolne w Wigilię ma sens? Biznes wcale nie musi na tym stracić
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Awantura o składki. Dlaczego Janusz zapłaci, a Johanes już nie?
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Trzy wnioski po rządowych zmianach składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Rząd wypuszcza więźniów. Czy to rozsądne?