Zamówienia publiczne: Pułapki wykluczenia złego wykonawcy

Przed decyzją o wykluczeniu zamawiający powinien umożliwić wykonawcy wykazanie, że choć naruszył obowiązki zawodowe, to naprawił szkodę – zauważają prawnicy Arkadiusz Koper, Matylda Kraszewska.

Publikacja: 22.10.2015 09:15

Foto: 123RF

Właśnie mija rok, od kiedy do prawa zamówień publicznych (p.z.p.) wprowadzono procedurę self-cleaning. Dotychczasowy automatyzm w wykluczaniu z postępowania o udzielenie zamówienia nierzetelnych wykonawców zastąpiła jednoznacznie określonym ustawowym mechanizmem.

Obecnie wykluczenie wykonawcy z powodu zaniedbań zawodowych jest możliwe wyłącznie jeśli, zamawiający przewidział taką procedurę w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (siwz), w ogłoszeniu o zamówieniu, albo zaproszeniu do negocjacji; wykonawca w okresie trzech lat przed wszczęciem postępowania, w sposób zawiniony poważnie naruszył obowiązki zawodowe; zamawiający jest w stanie wykazać to naruszenie za pomocą dowolnych środków dowodowych; wykonawca nie udowodnił, że podjął konkretne środki, które miały zapobiec naruszeniu, oraz naprawił powstałe na skutek swojego zaniedbania szkody.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Lex Obajtek już nie śmierdzi
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Opinie Prawne
Prof. Michał Romanowski: Rząd kapituluje w sprawie neosędziów
Opinie Prawne
Jan Skoumal: Neosędziowskie Termopile
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Czy neosędziowie zawładną kampanią prezydencką?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Jak reality show ze Zbigniewem Ziobrą wytłumaczyć francuskiej korespondentce?