Jak upowszechnić mediacje

Podstawową barierą rozwoju mediacji w Polsce jest brak wiedzy o możliwościach polubownego rozwiązania sporu - pisze Joanna Sauter-Kunach.

Publikacja: 14.02.2016 11:00

Foto: 123RF

Z początkiem roku weszła w życie ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Wprowadziła obowiązek podania w pozwie informacji, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, ewentualnie wyjaśnienia okoliczności, które stały na przeszkodzie takim próbom. Za niespełnienie tego obowiązku nie grozi jednak zwrot pozwu. Autorzy nowelizacji założyli, że mediację trzeba wspierać rozwiązaniami „miękkimi", które mają skłaniać strony do korzystania z mediacji i aktywizować sąd, jednak bez tworzenia regulacji o charakterze przymuszającym. Brak informacji o próbach polubownego rozwiązania sporu na etapie przedsądowym nie wstrzymuje zatem dalszego biegu sprawy. Sędzia nie ma również podstaw prawnych do wzywania powoda do uzupełnienia braków formalnych pozwu. Podstawową barierą rozwoju mediacji w Polsce jest brak wiedzy o możliwościach polubownego rozwiązania sporu. Nowy przepis ma podnieść świadomość obywateli i zachęcić ich do korzystania z alternatywnych wobec sądu metod. Wskazuje wyraźnie, że przed skierowaniem sprawy do sądu powód powinien zastanowić się, czy jest możliwe ugodowe rozwiązanie, i podjąć taką próbę. Nowy obowiązek został nałożony na powoda wnoszącego pozew oraz na wnioskodawcę w postępowaniu nieprocesowym, jednak będzie miał znaczenie jedynie w sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Opinie Prawne
Pietryga: Tusk nie zatrzyma globalizacji, ale Chińczyków i Turków zatrzymać może
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Sztab Rafała Trzaskowskiego wszedł na minę
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Tę opinię rzecznika TSUE Adam Bodnar musi uważnie przeczytać
Opinie Prawne
Aleksander Stępkowski: Konstytucja nie pozwala na lekceważenie kodeksu wyborczego
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Opinie Prawne
Bogumił Szmulik: Czy Konfederacja rzeczywiście straciła subwencję?