Zuzanna Dąbrowska: Wybory samorządowe 2024 to będzie dogrywka dla dużych partii

Wybory samorządowe to szansa nie tylko na pokonanie przeciwników, ale przede wszystkim okazja do zrobienia porządku we własnych partiach i koalicjach. To dlatego w Warszawie toczy się bój o wszystko między kandydatką Lewicy i kandydatem KO.

Publikacja: 27.03.2024 04:30

Zuzanna Dąbrowska: Wybory samorządowe 2024 to będzie dogrywka dla dużych partii

Foto: AdobeStock

Rafał Trzaskowski mógłby wygrać wybory w stolicy w pierwszej turze. Ale jeśli mu się to nie uda, wina spadnie na Magdalenę Biejat, wicemarszałkinię Senatu z Lewicy (partia Razem). Politycy KO wyrok już wydali: „Z tą partią Razem to różnie wychodzi, tacy koalicjanci, panią Biejat wystawiają w Warszawie przeciwko nam, jednemu z najlepszych prezydentów. Oczywiście, że mają prawo, ale nie mają prawa uprawiać czystego populizmu” – mówił w Radiu Plus Michał Szczerba.

Politycy KO wyrok już wydali

Ów populizm to program mieszkaniowy, który polega na budowie w stolicy mieszkań komunalnych, forsowany przez kandydatkę Lewicy. A taka Trzecia Droga, co Michałowi Szczerbie się podoba, swojego kandydata w Warszawie nie wystawiła, zniewolona zapewne wdziękiem obecnego prezydenta miasta stołecznego.

Dlaczego mała partia Razem tak bardzo przeszkadza KO

Trzecia Droga jest więc dobra, mimo że od razu odmówiła wspólnych list z KO, a Lewica zła, mimo że takich list chciała, ale dostała od Donalda Tuska czarną polewkę i teraz wystawia własnych kandydatów. Co jednak zaskakujące – nie wszyscy są źli: „Co do Lewicy nie mam żadnych zastrzeżeń, uważam, że współpraca z Lewicą, z Włodzimierzem Czarzastym, z Robertem Biedroniem jest świetna” – mówił Szczerba.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Stawka dużo większa niż tylko Warszawa

Zatem tylko Biejat przeszkadza wspólnie z siódemką posłów z Razem. I jest to jedyna taka sytuacja przed wyborami samorządowymi, że partia niewielka może tak mocno zaszkodzić partii o tyle większej. W dodatku Razem nie weszło do koalicji 15 października, więc nawet nie ma jak zagrozić odwołaniem ich ministra, bo żadnego człowieka w rządzie nie mają.

Politycy tracą z pola widzenia istotę najbliższych wyborów samorządowych

Z kolei w dawnej Zjednoczonej Prawicy samorządowe układanki mogą zakończyć istnienie OdNowy – środowiska politycznego Marcina Ociepy, byłego wiceministra obrony narodowej, który wprowadził do Sejmu pięciu posłów i jest najmniejszym satelitą na orbicie PiS. Sygnał z centrali przy Nowogrodzkiej poszedł jasny: jeśli „ociepiści” chcą istnieć, powinni zapisać się do partii matki, bo samodzielnie niczego nie ugrają. Sam Ociepa podobno w liście do władz partii zrezygnował z wiceprzewodniczenia klubowi PiS po tym, jak jego kandydaci nie dostali biorących miejsc do samorządu, ale na wszelki wypadek głośno o tym nie mówi, żeby się prezes nie denerwował przed wyborami.

Pochłonięci wewnętrznymi grami politycy tracą z pola widzenia istotę najbliższych wyborów, model samorządności, dążenie do zrównoważonego rozwoju. Najważniejsze są mandaty w sejmikach, a o sukcesie zadecyduje magia wielkich liczb wielkich partii. A teren? Da sobie radę, wystarczy gminom dosypać pieniędzy. A jak nie wystarczy, tym gorzej dla nich.

Autorka

Zuzanna Dąbrowska

Wiceszefowa PAP

felietony
Jerzy Surdykowski: Auschwitz. Zagłada w domu Polaków
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Opinie polityczno - społeczne
Jacek Nizinkiewicz: Jest źle! Rząd Donalda Tuska może zatopić Rafała Trzaskowskiego
Opinie polityczno - społeczne
Janusz Lewandowski: Wróciliśmy do unijnej ekstraklasy. Jaką kartę zapiszemy w 2025 roku?
Opinie polityczno - społeczne
Paweł Łepkowski: Donald Trump już złamał przysięgę prezydencką, próbując anulować tzw. prawo ziemi
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Opinie polityczno - społeczne
Marek A. Cichocki: Restrykcje w dostępie do chipów to kluczowy moment dla przyszłości Polski
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku