Kraina kamienia łupkanego

To było tylko kwestią czasu. Kraj największy i najobficiej wyposażony przez Naturę, nie mógł nie mieć u siebie wielkich łupkowych złóż. Już wiemy, że je ma.

Publikacja: 24.08.2013 12:00

Kraina kamienia łupkanego

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Zachwyty szefa norweskiego Statoil nad zasobami ropy z łupków odkrytymi w Rosji można potraktować z uśmiechem - ot menadżer robi szum wokół swoich rosyjskich inwestycji... Ale można też się zastanowić, co taka informacja, zakładając, że jest wiarygodna, zmieni w globalnej (i naszej) energetyce i w samej Rosji.

Odpowiedź nie jest prosta, szczególnie jeżeli popatrzymy na Rosję. Odkrycie bogatych złóż ropy i gazu łupkowego to dla jednych dobra wiadomość, a dla innych zła. Ci pierwsi to zachodni partnerzy Rosneft - Statoil, Exxon i Eni, którym lekka i mało brudna łupkowa ropa może przynieść obfite zyski.

Rosyjskie złoża, w odróżnieniu od europejskich, w tym polskich, czy amerykańskich mają też tą przewagę, że leżą na odludnych terenach. Tam nie ma „miejscowej ludności", która czułaby się inwestycją zagrożona, więc ekolodzy pozostaną osamotnieni w swoich protestach - jeżeli w ogóle chcieliby protestować.

To także dobra wiadomość dla Rosneft, której zaczyna brakować ropy, by wypełnić wszystkie podpisane już kontrakty, za które z góry koncern zainkasował dolary. Rosyjskie tradycyjne złoża są na wyczerpaniu; poszukiwania nowych to sprawa lat; podobnie jak wydobycie w Arktyce. Tymczasem ropa z pokładów łupków bitumicznych jest łatwo dostępna i tańsza w przerobie.

Ropy łupkowej szuka też Gazprom, choć akurat gazowy gigant może nie być zadowolony ze znalezionego gazu łupkowego. Tańszy gaz z łupków to bowiem poważna konkurencja dla koncernu, który teraz swój gaz ziemny wydobywa i sprzedaje drogo. Spadek cen na rynkach światowych nie jest dla Gazpromu korzystny, tym bardziej w momencie, gdy buduje nowy wielki gazociąg za dziesiątki miliardów dolarów.

Nie jest to również dobra wiadomość dla nas. Jeżeli nasz sąsiad dopuści w końcu zagraniczne koncerny na swoje złoża, a już to się zaczyna, to żaden bogaty inwestor nie zainteresuje się polskimi łupkami. Będziemy dalej się kłócił i dreptać w miejscu.

A kiedy wreszcie obejrzymy się wokół, to okaże się, że dzięki tańszej ropie i gazowi z łupków, ceny na świecie tak spadły, że w ogóle nie opłaca się szukać u siebie i za swoje.

I to jest ta dobra wiadomość.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Apel do kandydatów na urząd prezydenta
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Czas na powojenne scenariusze dla Ukraińców
Opinie Ekonomiczne
Umowa koalicyjna w Niemczech to pomostowy kontrakt społeczny
Opinie Ekonomiczne
Donald Tusk kontra globalizacja – kampanijny chwyt czy nowy kierunek?
Opinie Ekonomiczne
Piotr Arak: Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0