Co powinna zmienić „konstytucja przedsiębiorców"

Organy państwowe zbyt pochopnie szafują karami pieniężnymi, zamiast stosować pouczenia, które przecież również mogą prowadzić do osiągnięcia właściwych efektów, a nie niosą z sobą tak daleko idących konsekwencji – ocenia radca prawny, ekspert BCC.

Publikacja: 15.03.2015 20:00

Łukasz Bernatowicz

Łukasz Bernatowicz

Foto: materiały prasowe

W Ministerstwie Gospodarki toczą się obecnie prace nad stworzeniem kompleksowej ustawy – Prawo działalności gospodarczej (PDG), mającej w zamierzeniu inicjatorów stanowić swoistą konstytucję przedsiębiorców w Polsce i zastąpić obowiązującą obecnie ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Należy w tym miejscu jednoznacznie podkreślić, że konieczna jest głęboka reforma polskiego systemu prawnego, tak aby w sposób rzeczywisty, a nie jedynie iluzoryczny, zapewnił wzmocnienie gwarancji wolności działalności gospodarczej wynikającej z zasady sformowanej w art. 20 konstytucji. Cel ten zgodnie z założeniami projektodawców ma zostać zrealizowany poprzez eliminację niektórych instytucji prawnych, które wykraczają poza przedmiot właściwy ustawie, która w swym zamierzeniu ma być ustawą „naczelną" dla przedsiębiorców i organów państwowych.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku