Jak będzie wyglądał rynek mieszkaniowy w 2025 r.? Bardzo dużo zależy od Rady Polityki Pieniężnej i rządzącej koalicji. Ta pierwsza decyduje o stopach procentowych, które przekładają się na koszt kredytu. W 2025 r. spodziewany był start cyklu cięć, ale niedawno prezes NBP powiedział, że ta perspektywa oddala się na 2026 r. Z kolei koalicja cały czas awanturuje się o strategię mieszkaniową, w szczególności o program dopłat do kredytów – i to nawet nie o jego parametry, ale ideę jako taką.
Za krótka presja na deweloperów, by obniżali ceny mieszkań
W 2024 r. sprzedaż mieszkań mocno spadła, bo kredyty komercyjne są dostępne dla bardzo dobrze zarabiających. Jest duże oczekiwanie, że politykę (tę sensu stricto i pieniężną) wyręczy ręka rynku. Dane wskazują bowiem na rekordową ofertę mieszkań w największych miastach – w zderzeniu ze słabą sprzedażą powinno to doprowadzić do cięć deweloperskich cenników. Szczególnie że już od jakiegoś czasu głośno o promocjach i rabatach.
Czytaj więcej:
Rynek mieszkaniowy nie jest jednak monolitem. W Łodzi czy Poznaniu rzeczywiście można mówić o nadpodaży – i tam może być większa presja na ceny, ale w Warszawie czy Trójmieście rynek jest we względnej równowadze (jeśli za kryterium przyjmiemy czas wyprzedaży oferty). Jak dotąd trudne rynkowe momenty w latach 2020 i 2022, skutkujące mocnym spadkiem sprzedaży, trwały za krótko, by przełożyć się na gwałtowne ruchy deweloperów. Czy perspektywa odsuwających się w czasie obniżek stóp i chocholego tańca wokół programu „Na start” okażą się wystarczającą presją?
Polacy nie są przeciwnikami programu dopłat do kredytów
Na koniec pytanie: dlaczego resort rozwoju nie kasuje prac nad programem dopłat? Otóż Polacy wcale nie potępiają w czambuł tej idei, co pokazują m.in. sondaże „Rzeczpospolitej”. W sierpniu 26 proc. respondentów mówiło, że państwo powinno postawić na budowę mieszkań na tani najem, 17 proc. wskazało dopłaty, a 33 proc. – obydwie formy. We wrześniu kredyt „za zero” 12 proc. oceniło jako zdecydowanie dobry, 33 proc. – raczej dobry, a po równo uzyskały odpowiedzi „raczej zły”, „zdecydowanie zły” i „nie mam zdania”.