Maciej Jakubik: Priorytety dla nowej Komisji Europejskiej

Wsparcie transformacji energetycznej, rozwój sieci i reformy rynku energii, powołanie funduszu, który pomoże sfinansować inwestycje – pracy na najbliższe pięć lat nie zabraknie.

Publikacja: 13.05.2024 19:44

UE potrzebuje nowego podejścia do bezpieczeństwa energetycznego. Ostatnia europejska strategia powst

Plan dla Brukseli na kolejne pięć lat

UE potrzebuje nowego podejścia do bezpieczeństwa energetycznego. Ostatnia europejska strategia powstała w 2014 r.

Foto: AdobeStock

Kadencja obecnej Komisji Europejskiej powoli zmierza ku końcowi i konkludowane są ostatnie prace nad rozpoczętymi kilka lat temu inicjatywami i rozporządzeniami. Po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego zostanie powołany inny skład Komisji, która zaproponuje nowe priorytety, agendę prac. I w ten sposób otworzy nowy rozdział w polityce energetyczno-klimatycznej UE.

Zbliżające się lata będą czasem dynamicznych zmian w sektorze energetycznym i w gospodarce europejskiej związanych z wdrażaniem obszernych regulacji z pakietu Fit for 55. UE zobowiązała się podjąć duże wysiłki, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych do 2030 r., ale też wyznaczyć cele przejściowe na 2040 r. Osiągnięcie ich w sposób efektywny kosztowo i sprawiedliwy społecznie wzmocni niezależność energetyczną UE, obniży koszty importu paliw oraz poprawi jakość środowiska naszego kontynentu. Wyzwaniem pozostaje jednak różny poziom zamożności np. w państwach Europy Środkowej, ale też słabości instytucjonalne związane z wdrażaniem skomplikowanych przepisów.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Ekonomiczne
Eksperci: Kujmy zieloną stal, póki gorąca
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Negocjacje Trumpa z Putinem wstrząsną polskim rynkiem pracy
Opinie Ekonomiczne
Evgenij Kirichenko: Co rok 2025 przyniesie Ukraińcom i Polakom
Opinie Ekonomiczne
Hagemejer, Robaszewski: Brak przełomu w roku przełomu
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Przemysł zbrojeniowy, czyli prymusa Donalda Tuska nieodrobiona praca domowa
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce