Ekonomia ujemnych stóp procentowych

Nigdy nie było jeszcze tak źle, by obniżać stopy poniżej zera – do dzisiaj. Banki centralne robią to z powodu problemów gospodarczych i politycznych.

Publikacja: 07.04.2016 21:05

Ekonomia ujemnych stóp procentowych

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Czytelnicy tej kolumny wiedzą na pewno, że EBC obniżył stopy procentowe poniżej zera. Ale czy wiedzą państwo, że już aż jedna czwarta świata stymuluje swoje gospodarki w ten sposób? Poza strefą euro ujemne stopy procentowe wprowadzili tacy gracze, jak Japonia, Szwecja, Dania, Szwajcaria, a ostatnio także Węgry. Należy się spodziewać, że już wkrótce w USA rozpocznie się cykl luzowania, a najnowsze analizy wskazują, że stopy w największych gospodarkach świata będą mogły być obniżone nawet do poziomu minus 1,3 proc. (USA) i do aż minus 4,5 proc. (UE). Nigdy w historii świat nie widział takiej sytuacji. Co faktycznie oznaczają ujemne stopy procentowe? Jakie skutki przyniosą?

Pozostało 90% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację