Uwagi w ramach konsultacji Funduszu Transformacji Śląska (FTŚ) wysłała do Ministerstwa Rozwoju i Technologii Polska Zielona Sieć wraz z katowickim stowarzyszeniem BoMiasto Climate Reality Europe oraz fundacją naukową Instytut Badań Strukturalnych.
Eksperci pozarządowi zauważają, że w katalogu działań planowanych w ramach FTŚ znalazły się też takie, które od kilku lat nie są realizowane ze względu na ich bardzo ograniczoną efektywność ekonomiczną oraz wyczerpanie możliwości rozwojowych. Chodzi m.in. o regionalne porty lotnicze. Zamiast lotnisk, których w Polsce, w ostatnich latach się namnożyło, w projekcie powinny się znaleźć inwestycje w transformację energetyczną. Wprawdzie wspomina o niej preambuła ustawy, ale w dalszej części dokumentu niewiele z tego wynika.
Zwiększenie efektywności energetycznej, która obniży galopujący wzrost kosztów energii i przestawienie energetyki na bardziej zielone tory, to działania nie tylko bardziej racjonalne w obliczu katastrofy klimatycznej i wojny w Ukrainie, ale również łatwiejsze oraz tańsze w realizacji, niż nadmiarowe porty lotnicze. Takich wątpliwych elementów w FTŚ jest więcej, ale fundusz ma też, niestety, kilka wad fundamentalnych.
Zgodnie z zapisami projektu ustawy, Fundusz Transformacji Śląska ma wspierać proces transformacji województwa śląskiego oraz podmioty z branży węglowej i organizacji biznesowych, w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom wygaszania działalności gospodarczej związanej z wydobyciem węgla kamiennego. Podstawą do powołania funduszu jest umowa społeczna z górniczymi związkami zawodowymi.
Organizacje pozarządowe zwracają uwagę na niepełne zrozumienie pojęcia transformacji przez autorów projektu. W ustawie transformacja jest rozumiana jako “działania zmierzające do zmiany struktury gospodarki województwa śląskiego, w tym zagospodarowanie sektorów nieposiadających potencjału wzrostowego oraz działania zmierzające do podnoszenia konkurencyjności gospodarki tego województwa, z wykorzystaniem istniejącego potencjału i zasobów”, podczas gdy – jak wskazuje Polska Zielona Sieć – transformacja regionu nie powinna odnosić się tylko do kwestii gospodarczych. Sprawiedliwa transformacja, a o takiej powinniśmy rozmawiać, zwraca uwagę na podniesienie jakości życia wszystkich mieszkańców, dostosowanie działań ekonomicznych do obecnych trendów gospodarczych oraz na szeroką partycypację społeczną w planowaniu i realizowaniu przemian.