Rak to nie wyrok

Rak płuca to najczęstszy rodzaj raka zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Co roku diagnozuje się kolejne 23 tys. dotkniętych nim Polaków. O czym powinni wiedzieć pacjenci, u których wykryto nowotwór w płucach?

Aktualizacja: 30.08.2021 17:57 Publikacja: 26.03.2020 15:02

Na nowotwór płuca chorują głównie osoby po pięćdziesiątym roku życia - zarówno mężczyźni jak i kobie

Na nowotwór płuca chorują głównie osoby po pięćdziesiątym roku życia - zarówno mężczyźni jak i kobiety

Foto: shutterstock

Materiał powstał we współpracy z MSD w ramach akcji społecznej Rzeczpospolitej #oddychaj 2021.03 PL-NON-00062 (Wyd. 2020-03)

Medycyna dysponuje coraz nowszymi metodami walki z nowotworami. Jeśli z powodu zbyt późnej diagnozy niemożliwe jest zastosowanie leczenia chirurgicznego (dostępne tylko dla pacjentów w pierwszym i drugim stadium choroby i nielicznych w stadium trzecim, co stanowi ok. 15–20 proc. przypadków), wkraczają inne opcje terapeutyczne. Stosowana w bardziej zaawansowanych przypadkach radiochemioterapia pozwala skutecznie leczyć ok. 20–30 proc. chorych. Przełomem w medycynie, nagrodzonym w 2018 r. nagrodą Nobla, jest immunoterapia. Tak zwane leki immunokompetentne pozwalają aktywować układ odpornościowy na tyle, by sam zwalczał komórki nowotworowe. Wszystko to sprawia, że z roku na rok coraz częściej o nowotworach płuc mówimy nie jako o chorobach śmiertelnych, ale przewlekłych.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
#oddychaj3
Małgorzata Maksymowicz: Bez diagnozy nie ma leczenia
#oddychaj3
Badania: jeśli dziadek pali przy synu, wnuk może chorować na astmę
#oddychaj3
Prof. Tadeusz Pieńkowski: Innowacyjne terapie w raku piersi
#oddychaj3
Diagnostyka w raku to podstawa
#oddychaj3
Letnie kłopoty alergików