5 sierpnia do szpitala w Krośnie zgłosiło się 30 osób z objawami gastrycznymi. Służby sanitarne wdrożyły działania przeciwepidemiczne. Pierwsze badania laboratoryjne nie potwierdziły obecności patogenów chorobotwórczych, ale kolejne potwierdziły w pobranym od pięciu osób materiale pałeczki Shigelle sonnei, które wywołują tzw. czerwonkę bakteryjną.
W szpitalach w Sanoku, Jaśle i Krośnie nadal hospitalizowanych jest osiem osób, w tym dwójka dzieci. Sanepid prowadzi teraz dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia, jak doszło do zachorowania. Działa też na rzecz ograniczenia możliwości rozprzestrzenienia się zakażeń.
Inspektorat zwrócił się z apelem do mieszkańców i uczestników hippisowskiej imprezy o bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny.
Czerwonka bakteryjna objawia się przede wszystkim krwawymi stolcami, bólami brzucha i gorączką. Okres wylęgania to ok. 2-5 dni. Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie po 5-10 dniach. Ciężkie infekcje mogą zagrażać dzieciom do lat 2 i osobom w podeszłym wieku oraz ze spadkiem odporności - informuje Sanepid.