Szpitale mają być gotowe na większe potrzeby obronne państwa

Ratownictwo medyczne, w tym zespoły lotnicze, w razie wojny lub zagrożenia mają być gotowe na większą liczbę interwencji. Będzie to co najmniej 10 proc. więcej świadczeń udzielonych na potrzeby obronne. Tak wynika z konsultowanego projektu rozporządzenia w sprawie przygotowania i wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa.

Publikacja: 09.10.2023 07:44

Szpitale mają być gotowe na większe potrzeby obronne państwa

Foto: Adobe Stock

Podmioty lecznicze (w tym szpitale, dysponenci zespołów ratownictwa medycznego, regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa, stacje sanitarno-epidemiologiczne) muszą zaplanować swoje działania na wypadek wojny. Cała dokumentacja stanowi tajemnicę prawnie chronioną i nie podlega udostępnianiu na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej. Jak podkreśla projektodawca, jest to szczególnie ważne w obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Plany trzeba aktualizować co rok.

Szpitale mają się przygotować do zwiększonego udzielania świadczeń szpitalnych na potrzeby obronne państwa, w tym na potrzeby służb mundurowych, przez zaplanowanie odpowiedniej liczby łóżek szpitalnych, zgodnie ze wskaźnikiem (75 łóżek szpitalnych na 10 tys. mieszkańców województwa).

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Ochrona zdrowia
„Nie wprowadzamy limitów”. NFZ tłumaczy zmiany w rozliczeniach z przychodniami
Ochrona zdrowia
Dyrektor szpitala: „Zobowiązania NFZ wobec naszego szpitala to 11 mln zł”
Ochrona zdrowia
W Unii Europejskiej brakuje 1,2 mln pracowników ochrony zdrowia
Ochrona zdrowia
Konkurs na nowo, szpitale czekają
Ochrona zdrowia
Reforma szpitali. Nie będzie przymusowego zamykania porodówek
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce