Masz gorączkę? Ministerstwo Zdrowia nie zaleca testu na COVID-19

W POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna - przyp. red.) nie zaleca się rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów z gorączką i/lub objawami infekcji dróg oddechowych - takie zalecenie dla lekarzy znalazło się w wytycznych opublikowanych na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Publikacja: 05.04.2022 14:21

Masz gorączkę? Ministerstwo Zdrowia nie zaleca testu na COVID-19

Foto: Adobe Stock

mat

Na fragament "Zaleceń postępowania diagnostycznego w sytuacji zmniejszenia zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19", zwrócił uwagę w mediach społecznościowych były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. - Nie. To nie jest żart - skomentował polityk i lekarz.

Zalecenia wydała nadzorowana przez ministra zdrowia, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Jak czytamy w uzasadnieniu zalecenia, zgodnie z wynikami badań, w przypadku infekcji wywołanej wariantem Omikron (vs Delta) obserwuje się ok. 60% redukcję ryzyka hospitalizacji oraz 70-90% redukcję ryzyka zgonu.

- Wyniki badań potwierdzają, że nawet w przypadku konieczności hospitalizacji z powodu zakażenia wariantem Omikron, obserwuje się skrócenie czasu hospitalizacji oraz niższe ryzyko przeniesienia na oddział intensywnej terapii i wentylacji mechanicznej (ok.80% redukcja ryzyka) - pisze MZ, i dodaje, że u pacjentów spoza grup ryzyka ciężkiego przebiegu rozpoznanie SARS-CoV-2 nie determinuje dalszego postępowania terapeutycznego.

W POZ nie zaleca się rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów z gorączką i/lub objawami infekcji dróg oddechowych3. Testowanie z wykorzystaniem szybkich testów antygenowych, w celu ewentualnego zróżnicowania postępowania terapeutycznego, należy rozważyć w grupach wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19

Resort podkreśla, że leczenie objawowe w przypadku przeziębienia, grypy i COVID-19 jest tożsame.

Co więcej, testy antygenowe u objawowych pacjentów mają akceptowalną trafność diagnostyczną. Zaletą jest łatwość wykonania testu oraz możliwość uzyskania wyniku w krótkim czasie (możliwe do przeprowadzenia w placówce POZ).

Przypomnijmy, iż od 1 kwietnia 2022 roku zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa.

Czytaj więcej

Od 1 kwietnia COVID-19 będzie traktowany jak grypa. Co to oznacza?
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Ochrona zdrowia
Darmowe badania i porady dietetyka dla pacjentów. Termin mija 18 kwietnia
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"