Rekordowa liczba zakażeń w Korei Płd. Chorzy mają leczyć się w domach

Korea Południowa będzie udzielać natychmiastowej pomocy medycznej jedynie chorym na COVID-19 mającym 60 i więcej lat lub należącym do grup ryzyka w związku z chorobami współistniejącymi - informuje Reuters.

Publikacja: 10.02.2022 04:58

Test na COVID-19 w Korei Południowej

Test na COVID-19 w Korei Południowej

Foto: AFP

arb

Zmiana podejścia do leczenia COVID-19 jest związana z rekordowo wysoką falą zakażeń, napędzaną wariantem Omikron, która obecnie przetacza się przez kraj. W ciągu ostatniej doby w Korei Południowej wykryto rekordowe, 54 122 zakażenia koronawirusem. Łącznie w liczącym 52 mln mieszkańców kraju wykryto 1 185 361 - wynika z danych Koreańskiej Agencji Kontroli i Prewencji Chorób (KDCA).

W związku z dużą liczbą zakażeń, aby zwolnić zasoby ochrony zdrowia, władze Korei Południowej zdecydowały się zmienić sposób traktowania chorych na COVID-19, u których przebieg choroby jest łagodny.

Czytaj więcej

Korea Płd.: 95 proc. zaszczepionych dorosłych. Druga doba z rekordem zakażeń

Duża liczba zakażeń sprawiła, że rząd odszedł od strategii testowania i wykrywania kontaktów osób zakażonych na rzecz samodzielnego monitorowania stanu zdrowia przez chorych na COVID-19, którzy mają pozostawać w domach, chyba że ich stan znacząco się pogorszy.

Od czwartku opieka medyczna będzie zapewniana tylko chorym na COVID-19 w wieku 60 i więcej lat oraz osobom z chorobami współistniejącymi, które sprawiają, że taka osoba jest zagrożona ostrym przebiegiem COVID-19. Pozostali zakażeni mają sami kontrolować swój stan zdrowia i zgłaszać się po pomoc dopiero wtedy, gdy poczują się gorzej.

Zestawy medyczne, zawierające pulsoksymetr, termometr i środek na zbicie gorączki - wcześniej udostępniane wszystkim chorym, którzy leczyli się w domach - teraz trafią tylko do przedstawicieli grup ryzyka.

6 943

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Korei Południowej od początku epidemii

Władze szacują, że ok. 13,5 proc. nowych przypadków zakażeń będzie klasyfikowanych jako zakażenia przedstawicieli grup ryzyka.

Rzecznik resortu zdrowia Korei Południowej, Son Young-rae wyjaśnił, że celem rządu jest obecnie zminimalizowanie liczby poważnych przypadków COVID-19 i zgonów zakażonych, poprzez skupienie się, diagnozowanie i leczenie wyłącznie przedstawicieli grup ryzyka i przeciwdziałanie załamania się systemu ochrony zdrowia w kraju.

Mimo dużej liczby wykrywanych w Korei Południowej zakażeń liczba zgonów pozostaje niewielka. W ciągu ostatniej doby zmarło 20 zakażonych osób, łącznie, od początku epidemii, w kraju zmarło 6 943 chorych na COVID-19.

KDCA szacuje, że dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Korei Południowej może jeszcze w lutym sięgnąć 170 tysięcy.

Ok. 96 proc. dorosłych mieszkańców Korei Południowej jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Blisko 65 proc. otrzymało dawkę przypominającą szczepionki.

Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Ochrona zdrowia
Darmowe badania i porady dietetyka dla pacjentów. Termin mija 18 kwietnia
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ochrona zdrowia
Trwa kontrola w poradniach i przychodniach. Chodzi o karty szczepień