W piątek o godz. 12:00 rozpoczęło się spotkanie członków Rady Medycznej z premierem i ministrem zdrowia - informował wcześniej "Dziennik Gazeta Prawna". Według tego źródła, na spotkaniu w ramach protestu przeciw nierealizowaniu rekomendacji Rady większość członków tego ciała planowała podać się do dymisji. Przed godz. 14:00 Polsat News podało, że 13 z 17 członków Rady Medycznej złożyło dziś dymisję.
W oświadczeniu cytowanym przez Polską Agencję Prasową trzynastu członków Rady Medycznej stwierdziło, że powodem dymisji był "brak wpływu rekomendacji na realne działania" oraz "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy". Składający rezygnację członkowie Rady Medycznej napisali, że byli oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania rządu, a jednocześnie obserwowali "narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią".
Czytaj więcej
Rada Medyczna, organ doradczy premiera Morawieckiego, w oświadczeniu stwierdza, że osoba pełniąca...
Pod oświadczeniem podpisy złożyli prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simom, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki. Oznacza to, że rezygnacji na ręce premiera Mateusza Morawieckiego nie złożyły cztery osoby z Rady Medycznej, m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban.
Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. Do tej pory w jej skład wchodził przewodniczący oraz kilkunastu ekspertów medycznych. Do zadań Rady Medycznej należy "analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych – takich jak rozporządzenia, które wprowadzają nowe zasady i ograniczenia w kraju".