Izrael: Fala zakażeń nadal rośnie. Kolejny rekord, ponad 400 tys. testów

W Izraelu w ciągu ostatniej doby wykryto 48 095 zakażeń koronawirusem - najwięcej od początku epidemii. Pozytywny wynik dało ponad 11 proc. z ok. 432 tys. przeprowadzonych w kraju testów (zarówno PCR, jak i antygenowych).

Publikacja: 13.01.2022 13:15

Kolejka do punktu testowania na obecność koronawirusa w Izraelu

Kolejka do punktu testowania na obecność koronawirusa w Izraelu

Foto: PAP/EPA

arb

W ciągu doby o 35 (do 283) wzrosła liczba chorych na COVID-19 w izraelskich szpitalach, których stan określany jest jako ciężki. Niemal identyczna (65 w porównaniu do 64 dzień wcześniej) jest liczba zakażonych koronawirusem pod respiratorami. Liczba chorych na COVID-19 podłączonych do ECMO (tzw. płuco-serce) spadła z 12 do 9. 

Liczba zgonów chorych na COVID-19 wzrosła w Izraelu w ciągu tygodnia o 25 - co oznacza wzrost liczby zgonów chorych na COVID, tydzień do tygodnia, o 78 proc. 

Mimo rekordowej liczby zakażeń liczba ciężkich przebiegów COVID-19 i zgonów z powodu zakażenia koronawirusem, jest w Izraelu obecnie znacznie mniejsza niż przy poprzednich falach. W styczniu 2022 r. w Izraelu zmarło jak dotąd 39 zakażonych koronawirusem. 

Czytaj więcej

Izrael będzie tracił na Omikronie 641 mln dol. co 20 dni

W styczniu 2021 roku, gdy przez Izrael przechodziła fala zakażeń napędzana wariantem Alfa, w szpitalach przebywało 1,2 tys. zakażonych w stanie ciężkim, a przez cały miesiąc zmarło w kraju 1 443 zakażonych. We wrześniu, w czasie szczytu fali epidemii napędzanego wariantem Delta, liczba chorych w szpitalach w stanie ciężkim wynosiła ponad 750, w ciągu miesiąca zmarło 678 chorych na COVID-19.

39

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Izraelu w styczniu 2022 roku

Eksperci ds. ochrony zdrowia ostrzegają jednak, że liczba hospitalizacji i zgonów zwiększa się z opóźnieniem w stosunku do wykrywania zakażeń (w związku z tym, że choroba musi się rozwinąć do stadium, w którym niezbędna jest hospitalizacja. 

Zagrożeniem dla systemu ochrony zdrowia w Izraelu jest nie tylko możliwy napływ chorych na COVID-19, ale też brak rąk do pracy. W czwartek na kwarantannie przebywało łącznie 5 657 pracowników izraelskiej ochrony zdrowia. 

Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Ochrona zdrowia
Darmowe badania i porady dietetyka dla pacjentów. Termin mija 18 kwietnia
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ochrona zdrowia
Trwa kontrola w poradniach i przychodniach. Chodzi o karty szczepień
Ochrona zdrowia
Bezpłatne badania dla większej liczby Polaków. Nowy program ma ruszyć 1 maja