Izrael: Fala zakażeń nadal rośnie. Kolejny rekord, ponad 400 tys. testów

W Izraelu w ciągu ostatniej doby wykryto 48 095 zakażeń koronawirusem - najwięcej od początku epidemii. Pozytywny wynik dało ponad 11 proc. z ok. 432 tys. przeprowadzonych w kraju testów (zarówno PCR, jak i antygenowych).

Publikacja: 13.01.2022 13:15

Kolejka do punktu testowania na obecność koronawirusa w Izraelu

Kolejka do punktu testowania na obecność koronawirusa w Izraelu

Foto: PAP/EPA

arb

W ciągu doby o 35 (do 283) wzrosła liczba chorych na COVID-19 w izraelskich szpitalach, których stan określany jest jako ciężki. Niemal identyczna (65 w porównaniu do 64 dzień wcześniej) jest liczba zakażonych koronawirusem pod respiratorami. Liczba chorych na COVID-19 podłączonych do ECMO (tzw. płuco-serce) spadła z 12 do 9. 

Liczba zgonów chorych na COVID-19 wzrosła w Izraelu w ciągu tygodnia o 25 - co oznacza wzrost liczby zgonów chorych na COVID, tydzień do tygodnia, o 78 proc. 

Mimo rekordowej liczby zakażeń liczba ciężkich przebiegów COVID-19 i zgonów z powodu zakażenia koronawirusem, jest w Izraelu obecnie znacznie mniejsza niż przy poprzednich falach. W styczniu 2022 r. w Izraelu zmarło jak dotąd 39 zakażonych koronawirusem. 

Czytaj więcej

Izrael będzie tracił na Omikronie 641 mln dol. co 20 dni

W styczniu 2021 roku, gdy przez Izrael przechodziła fala zakażeń napędzana wariantem Alfa, w szpitalach przebywało 1,2 tys. zakażonych w stanie ciężkim, a przez cały miesiąc zmarło w kraju 1 443 zakażonych. We wrześniu, w czasie szczytu fali epidemii napędzanego wariantem Delta, liczba chorych w szpitalach w stanie ciężkim wynosiła ponad 750, w ciągu miesiąca zmarło 678 chorych na COVID-19.

39

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Izraelu w styczniu 2022 roku

Eksperci ds. ochrony zdrowia ostrzegają jednak, że liczba hospitalizacji i zgonów zwiększa się z opóźnieniem w stosunku do wykrywania zakażeń (w związku z tym, że choroba musi się rozwinąć do stadium, w którym niezbędna jest hospitalizacja. 

Zagrożeniem dla systemu ochrony zdrowia w Izraelu jest nie tylko możliwy napływ chorych na COVID-19, ale też brak rąk do pracy. W czwartek na kwarantannie przebywało łącznie 5 657 pracowników izraelskiej ochrony zdrowia. 

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują