Kalifornia pierwszym stanem z systemem powszechnej opieki zdrowotnej?

Grupa polityków Partii Demokratycznej przygotowała projekty ustaw, które mogą zrewolucjonizować system opieki zdrowotnej w stanie. Ustawy mają umożliwić spełnienie jednej z obietnic wyborczych obecnego gubernatora Kalifornii.

Publikacja: 11.01.2022 15:30

Szpital w Los Angeles

Szpital w Los Angeles

Foto: PAP/EPA

Gdyby pakiet ustaw został przyjęty, Kalifornia stworzyłaby pierwszy w Stanach Zjednoczonych system powszechnej opieki zdrowotnej. Mógłby z niej korzystać każdy mieszkaniec stanu. W tym tygodniu rozpoczną się prace komisji stanowego kongresu nad projektami ustaw.

Według twórców projektu nowy system ma zwiększyć wydajność służby zdrowia w Kalifornii. Jak wskazują analitycy Bloomberga, amerykański system ochrony zdrowia jest jednym z najmniej wydajnych na świecie. Stany Zjednoczone wydają najwięcej pieniędzy na służbę zdrowia per capita (ok. 11 tys. dol. rocznie), a mimo to średnia długość życia oraz poziom zdrowia ludności utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie. W badaniach Bloomberga amerykański system ochrony zdrowia znalazł się na przedostatnim miejscu, spośród 56 państw. Wyższe wyniki uzyskały Białoruś, Dominikana, czy też Wenezuela: państwa, których roczne wydatki na służbę zdrowia per capita nie przekraczają 1 140 dol.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują
Ochrona zdrowia
Groźny wirus Marburg dotarł do Niemiec? Są wyniki badań
Ochrona zdrowia
Groźna choroba zakaźna dotarła do Niemiec? Jej śmiertelność to 90 proc.
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ochrona zdrowia
Holandia: Szczepionki się przeterminują, ale prawicowa minister nie wyśle ich Afryce