Omikron w Australii: Liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła milion

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych w Australii od początku epidemii w poniedziałek przekroczyła milion. Przez Australię przetacza się właśnie fala zakażeń wariantem Omikron. Rośnie liczba hospitalizacji.

Publikacja: 10.01.2022 04:51

Punkt testowania na COVID-19 w Brisbane

Punkt testowania na COVID-19 w Brisbane

Foto: PAP/EPA

arb

Australia notuje obecnie rekordowe liczby zakażeń, po tym jak władze kraju odeszły od polityki "zero COVID" polegającej na wygaszaniu pojawiających się w kraju ognisk zakażeń koronawirusem poprzez stosowanie surowego reżimu sanitarnego i lockdownów na rzecz strategii "życia z wirusem" po osiągnięciu wyszczepienia populacji na poziomie 80 proc. Najwyższa jak dotąd fala zakażeń koronawirusem w Australii jest napędzana szerzeniem się w kraju wariantu Omikron - bardziej zakaźnego niż wariant Delta, który wywołał poprzednią falę epidemii w Australii.

W ciągu ostatniej doby tylko w Nowej Południowej Walii i Wiktorii wykryto ok. 55 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Łącznie, w Australii, od początku epidemii wykryto ok. 1,03 mln zakażeń.

Czytaj więcej

Koronawirus. Australia: Nowa Południowa Walia ma szczepić szybciej

W Australii zmarło jak dotąd 2 387 chorych na COVID-19.

92 proc. mieszkańców kraju, w wieku powyżej 16. roku życia, jest w pełni zaszczepionych. Obecnie tempa nabiera w Australii program doszczepiania populacji przypominającą (trzecią) dawką szczepionki.

Rosnąca liczba hospitalizacji w kraju zmusiła władze poszczególnych stanów do przywrócenia niektórych obostrzeń. Jednocześnie duża liczba osób przebywających w izolacji w związku z zakażeniem zaczęła odbijać się na funkcjonowaniu australijskich przedsiębiorstw.

2 387

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Australii

Aby uporać się z deficytem rąk do pracy, władze Australii skróciły czas obowiązkowej izolacji osób, które miały bliski kontakt z zakażonymi i zawęziły definicję "bliskiego kontaktu".

Od poniedziałku w Australii rusza program szczepień na COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat.

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują