Antycovidowa guma do żucia. Przełom w leczeniu?

Nowa eksperymentalna guma do żucia ma zmniejszyć liczbę cząsteczek wirusa w ślinie, aby ograniczyć przenoszenie COVID-19.

Publikacja: 10.12.2021 13:55

Antycovidowa guma do żucia. Przełom w leczeniu?

Foto: Adobe Stock

mk

Osoba zakażona koronawirusem ma dużą liczbę cząsteczek SARS-CoV-2 w nosie i w ślinie. Kiedy kaszle, kicha, mówi czy oddycha, rozprzestrzenia małe skażone kropelki.

To właśnie ze względu na tę drogę rozchodzenia się infekcji naukowcy z University of Pennsylvania w Stanach Zjednoczonych wpadli na pomysł stworzenia gumy do żucia, która będzie zatrzymywać cząsteczki wirusa.

Eksperymentalna guma ma na celu zwabienie wirusa.

Przypomnijmy, jak koronawirus infekuje nasze komórki: białka Spike wirusa wiążą się z receptorami ACE2 na powierzchni naszych komórek. Białka ACE2 stanowią „bramę" dla wirusa, który za ich pośrednictwem dostaje się do naszych komórek i infekuje je.

Eksperymentalna guma ma na celu zwabienie wirusa. Zawiera kopie białka ACE2 obecne na powierzchni naszych komórek, które mają wychwytywać cząsteczki wirusa.

Zespół naukowców przetestował gumę w eksperymentach in vitro. Okazało się, że cząsteczki wirusa dobrze wiążą się z receptorami ACE2 w dziąsłach, a miano wirusa spadło o ponad 95 proc.

Guma antycovidowa wyprodukowana jest z materiału roślinnego Jej konsystencja i smak są zbliżone do klasycznej gumy do żucia. Naukowcy twierdzą też, że żucie nie uszkadza obecnych w gumie cząsteczek białka ACE2.

Stosowanie gumy antycovidowej ma szansę zwiększyć globalne wysiłki w zakresie szczepień, zwłaszcza w krajach, w których wskaźniki wyszczepienia są nadal niskie. Naukowcy są zdania, że posłuży ograniczeniu przenoszenia koronawirusa drogą oralną. Guma może być również przydatna dla ochrony personelu medycznego w niektórych szczególnych przypadkach medycznych, gdy pacjent nie może nosić maski, na przykład u dentysty.

Guma antycovidowa nie była jeszcze testowana na ludziach. Jej skuteczność może też zależeć od czasu żucia, temperatury ciała czy miana wirusa u zakażonego.

Ochrona zdrowia
„Nie wprowadzamy limitów”. NFZ tłumaczy zmiany w rozliczeniach z przychodniami
Ochrona zdrowia
Dyrektor szpitala: „Zobowiązania NFZ wobec naszego szpitala to 11 mln zł”
Ochrona zdrowia
W Unii Europejskiej brakuje 1,2 mln pracowników ochrony zdrowia
Ochrona zdrowia
Konkurs na nowo, szpitale czekają
Ochrona zdrowia
Reforma szpitali. Nie będzie przymusowego zamykania porodówek