Prawie dwa lata po wybuchu pandemii, która zabiła już ponad 5 milionów ludzi, tylko około 7 proc. ludzi w krajach o niskich dochodach otrzymało dawkę szczepionki. Dostawy szczepionek na całym świecie są opóźnione z powodu problemów produkcyjnych, gromadzenia zapasów przez bogate kraje, ograniczeń eksportowych i biurokracji.
Obawy prawne stanowią dodatkową przeszkodę dla urzędników zajmujących się zdrowiem publicznym, którzy walczą z koronawirusem. Wielu producentów szczepionki przeciw COVID-19 zażądało od państw, aby zwolniły ich odpowiedzialności za wszelkie zdarzenia niepożądane, których doznały osoby w wyniku szczepień - informuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Tam, gdzie rządy nie sprawują kontroli, nie jest to możliwe.
Obawy dotyczą ludzi, takich jak przesiedleni w wyniku kryzysów w Mjanmie, Afganistanie i Etiopii, którzy są poza zasięgiem rządowych programów szczepień.
Z myślą o uchodźcach, migrantach i osobach ubiegających się o azyl, a także o ludziach dotkniętych klęskami żywiołowymi lub innymi zdarzeniami, które stawiają ich poza zasięgiem pomocy rządowej, w ramach globalnego programu znanego jako COVAX stworzono rezerwę szczepionek, które mają być podawane przez grupy humanitarne.
Czytaj więcej
W RPA w ciągu doby wykryto 26 976 zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku epidemii - poinformował Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych (NICD). To największa dobowa liczba zakażeń koronawirusem w tym kraju od początku epidemii.