Dyscyplinarki dla lekarzy za wypowiedzi o walce z pandemią są niedopuszczalne - stanowisko HFPC

Krytyczna ocena polityki i decyzji władz w sprawie walki z pandemią koronawirusa dokonywana przez medyków, nie może być odczytywana inaczej niż poczyniona w interesie społecznym - twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Aktualizacja: 07.04.2021 12:26 Publikacja: 07.04.2021 10:30

dr Paweł Grzesiowski

dr Paweł Grzesiowski

Foto: tv.rp.pl

dgk

HFPCz zabrała głos w sprawie doniesień o działaniach wobec dr. Pawła Grzesiowskiego i dr. Leszka Bartosza Fiałka za wypowiedzi w mediach dotyczące sytuacji pandemicznej w Polsce.Dr Paweł Grzesiowski jest immunologiem, doktorem nauk medycznych, nauczycielem akademickim w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego i ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. Bartosz Fiałek to lekarz reumatolog z Bydgoszczy i działacz społeczny w ochronie zdrowia.

Obaj lekarze zostali wezwani do złożenia zeznań przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej. Krzysztof Saczka, pełniący obowiązki Głównego Inspektora  Sanitarnego, domaga się też pozbawienia dr. Pawła Grzesiowskiego prawa do wykonywania zawodu.  Jego zarzuty to "wprowadzanie opinii publicznej w błąd niepotwierdzonymi i nieprawdziwymi informacjami na temat epidemii COVID-19", "promowanie niesprawdzonych rozwiązań medycznych rzekomo przeciwdziałających SARS-CoV-2, które mogą zaszkodzić" i "oczernianie i deprecjonowanie instytucji państwowych, w tym Państwowej Inspekcji Sanitarnej".

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach