Litwa: Pracodawcy będa mogli zwalniać niezaszczepionych bez wypowiedzenia?

Obowiązkowe szczepienie przeciw COVID-19 pracowników opieki społecznej, sektora edukacji i ochrony zdrowia proponuje resort zdrowia Litwy - informuje serwis lrt.le.

Publikacja: 23.11.2021 11:44

Ingrida Simonyte

Ingrida Simonyte

Foto: AFP

arb

Rozważa się również wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla litewskich żołnierzy oraz pracowników administracji publicznej.

W przypadku pozostałych pracowników szczepienia przeciw COVID-19 mogliby, zgodnie z propozycją resortu zdrowia Litwy, domagać się pracodawcy.

Po trzech miesiącach zawieszenia, gdyby pracownik nadal nie chciał się zaszczepić, pracodawca mógłby zwolnić pracownika bez okresu wypowiedzenia

Ministerstwo zdrowia Litwy przedstawiło swoje propozycje na spotkaniu Komisji Trójstronnej - instytucji, w której zasiadają przedstawiciele rządu, pracodawców i związków zawodowych. Na razie resort zdrowia nie przedstawił jeszcze pisemnego projektu przepisów wprowadzających obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wybranych grup.

Aušrinė Storpirštienė, radca prawna resortu zdrowia poinformowała, że szczepienia byłyby obowiązkowe dla pracowników określonych sektorów w czasie stanu nadzwyczajnego wprowadzonego w związku z pandemią.

Czytaj więcej

Austria: Przepraszamy, zamknięte do połowy grudnia

- Będą wyjątki, jeśli pracownik nie może się zaszczepić w wyniku przeciwwskazań, które będą wskazane przez ministra, lub gdy pracownik przeszedł już zakażenie, co oznacza, że przez pewien czas jest odporny - dodała Storpirštienė

Niezaszczepieni pracownicy sektora edukacji, ochrony zdrowia i opieki społecznej, po wejściu życia proponowanych przepisów, mogliby pracować zdalnie lub zostać skierowani do innej pracy. Jeśli nie byłoby to możliwe takie osoby byłyby zawieszane w pracy.

Po trzech miesiącach zawieszenia, gdyby pracownik nadal nie chciał się zaszczepić, pracodawca mógłby zwolnić pracownika bez okresu wypowiedzenia i konieczności wypłaty odprawy.

Premier Ingrida Šimonytė podkreśliła, że propozycja ta jest dyskutowana od miesięcy, a podobne regulacje wprowadzono w niektórych krajach.

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku