Decyzja FDA: Amerykanie mogą się doszczepiać dowolną szczepionką

Amerykańska Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do użycia "przypominające" dawki szczepionek Moderny i Johnson&Johnson.

Publikacja: 21.10.2021 05:02

Szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderna

Szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderna

Foto: AFP

arb

FDA oświadczyła też, że Amerykanie mogą sami zdecydować, którą ze szczepionek chcą przyjąć jako dodatkową dawkę, przyjmowaną po pełnym zaszczepieniu przeciw COVID-19. Już wcześniej FDA zatwierdziła do użycia "przypominającą" dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech.

Oznacza to, że wszystkie szczepionki dopuszczone do użycia w USA mogą być obecnie podawane w charakterze dawek "przypominających" osobom w pełni zaszczepionym.

- Dostępność tych zatwierdzonych do użycia dodatkowych dawek jest ważna, by podtrzymać ochronę przed COVID-19 - oświadczyła p.o. komisarz FDA, Janet Woodcock. Woodcock dodała, że dostępne dane wskazują, iż skuteczność szczepionek może spadać u niektórych w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

W USA dodatkową dawkę szczepionki podaje się co najmniej sześć miesięcy po uzyskaniu statusu osoby w pełni zaszczepionej osobom powyżej 65. roku życia, osobom zagrożonym ostrym przebiegiem COVID-19 oraz osobom, które - z racji wykonywanego zawodu - są narażone na kontakt z koronawirusem.

11,2 mln

Tyle osób zaszczepiono na COVID-19 w USA dodatkową dawką szczepionki

FDA sugerowała w ubiegłym tygodniu, że może obniżyć wiek osób, którym może być podawana dodatkowa dawka szczepionki do 40 lat, w oparciu o dane z Izraela, gdzie trzecią dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech podaje się powszechnie. W środę agencja nie podjęła jednak takiej decyzji, poinformowała jedynie, że obecnie dokonuje szacunków korzyści i zagrożeń związanych z szerszym użyciem "przypominających" dawek szczepionki.

W USA dodatkową dawkę szczepionki otrzymało jak dotąd ok. 11,2 mln osób - wynika z danych amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

Czytaj więcej

Morawiecki: Za kilka tygodni zaczniemy podawać trzecią dawkę szczepionki
Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują