Rewolucja u psychologów

Psycholodzy mają się zrzeszać jak lekarze. Rząd, który dereguluje setki profesji, chce jednocześnie uregulować ich zawód.

Aktualizacja: 31.03.2015 00:16 Publikacja: 30.03.2015 21:05

W Polsce powstanie samorząd psychologów, który będzie prowadził listy osób wykonujących tę profesję – to najważniejszy element zmian, nad którym pracuje Ministerstwo Pracy. Uchwalenie nowych przepisów popiera m.in. Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Sęk w tym, że dotąd polityka rządu polegała raczej na ułatwianiu dostępu do zawodów niż ich regulacji.

Teoretycznie samorząd psychologów powinien istnieć już teraz. Powołanie izb krajowej i regionalnych przewidywała ustawa, którą w 2001 r. przyjął Sejm. Weszła w życie dopiero w 2006 r., jednak jej część dotycząca samorządu nie funkcjonuje. Zalążki izb zaczęły się tworzyć jedynie w woj. świętokrzyskim, podlaskim i zachodniopomorskim. Ich powstanie blokował resort pracy kierowany przez Annę Kalatę z Samoobrony.

Skutek? – Obecnie, by pracować jako psycholog, wystarczy dyplom ukończenia studiów z zakresu psychologii – wyjaśnia dr Małgorzata Toeplitz-Winiewska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Psychologiem legalnie mógł być więc przykładowo książę Marek Światopełk Świętopełk Zawadzki, którego działalność opisywały media. Założył Polskie Królewskie Piastowskie Słowiańskie Towarzystwo Psychologiczne, a pacjentów, m.in. ze schizofrenii, homoseksualizmu i masturbacji, leczył wynalezioną przez siebie metodą chirurgii głębinowej.

– Niebezpieczne sytuacje wiążą się też z wydawaniem orzeczeń przez biegłych sądowych przy braku stosowania standardów wykonywania zawodu – kontynuuje dr Toeplitz-Winiewska. – Codziennie odbieram kilka telefonów w sprawie nieprawidłowego funkcjonowania psychologów. Sprawdzamy, czy taka osoba jest członkiem naszego towarzystwa. Jeśli nie jest, nic nie można zrobić – dodaje.

Wyjaśnia, że skoro nie powstał samorząd, nie ma też sądu dyscyplinarnego. Pacjenci zastrzeżenia do psychologa mogą obecnie wnosić jedynie do sądów powszechnych.

Uwagę na problem z niedziałającymi przepisami zwracali w ostatnich latach rzecznicy praw obywatelskich, dziecka i pacjenta. Nowe przepisy Ministerstwo Pracy zaczęło przygotowywać w 2013 r. Przeprowadziło m.in. konsultacje ze środowiskiem psychologów, a właśnie zapadła decyzja o nadaniu pracom bardziej formalnego toru.

– Zespół ds. Programowania Prac Rządu 20 lutego 2015 r. podjął decyzję o wpisaniu projektu założeń ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów do wykazu prac Rady Ministrów – informuje biuro prasowe Ministerstwa Pracy.

Oprócz powołania dwustopniowego samorządu, który będzie przypominał lekarski i adwokacki, ministerstwo chce też wprowadzić instytucję opieki. Będzie to rodzaj stażu, prawdopodobnie rocznego. Psycholog po pięcioletnich studiach będzie musiał go odbyć, by zdobyć prawo do wykonywania zawodu.

Kiedy ustawa wejdzie w życie? Na to pytanie ministerstwo nie odpowiada. Dr Małgorzata Toeplitz-Winiewska zauważa, że powstają dopiero założenia do projektu, które muszą przejść konsultacje międzyresortowe. Dopiero wtedy ruszą prace nad właściwym projektem, który będzie musiał przyjąć Sejm.

Już teraz wiadomo, że będzie miał przeciwników wśród posłów. – To szkodliwe rozwiązanie, które stworzy barierę do wejścia na rynek pracy. Obowiązek płacenia składek na samorząd doprowadzi do podniesienia cen. Zawód psychologa powinien być wolny – uważa Jarosław Gowin, przewodniczący Klubu Zjednoczona Prawica.

Jako minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska skierował do Sejmu dwie transze deregulacji, czyli otwarcia dostępu zawodów. Trzecia trafiła do parlamentu po jego odejściu, a łącznie zmiany mają objąć około 240 profesji.

Zdaniem dr Toeplitz-Winiewskiej zawód psychologa powinien być objęty regulacją. – Jest zawodem zaufania publicznego. Psycholog ma obowiązek zachowania tajemnicy, podobnie jak lekarz i adwokat – podkreśla.

Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Ochrona zdrowia
Darmowe badania i porady dietetyka dla pacjentów. Termin mija 18 kwietnia
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"