Naukowcy stworzyli baterię, która może działać tysiące lat

Naukowcy stworzyli baterię, która może dostarczać energii elektrycznej przez tysiące lat. Do jej stworzenia wykorzystali odpad - promieniotwórczy grafit z elektrowni atomowej.

Aktualizacja: 22.01.2020 12:04 Publikacja: 22.01.2020 11:58

Naukowcy stworzyli baterię, która może działać tysiące lat

Foto: Shutterstock

tn

Brytyjscy naukowcy starają się stworzyć ultranowoczesne baterie diamentowe z promieniotwórczych odpadów znajdujących się w nieczynnych elektrowniach atomowych. Bateria będzie tysiące razy bardziej trwała od zwykłego „paluszka”.

Wyłączona z eksploatacji elektrownia Berkeley w hrabstwie Gloucestershire ma dostarczyć surowców do realizacji tego projektu. Portal Historic England wspomina, że „Berkeley było pierwszą komercyjną elektrownią atomową w Wielkiej Brytanii, która została zlikwidowana (elektrownię zamknięto w 1989 roku)”. W rzeczywistości produkowała też materiały rozszczepialne dla broni jądrowej. Dziś może zostać pierwszą fabryką produkującą baterie o żywotności liczonej w tysiącleciach.

Po 30 latach naukowcy mogą w końcu bezpiecznie dostać się do części elektrowni. Są to pojemniki na zużyty grafit znajdujące się pod zabudowaniami. Reaktor jest nadal niedostępny. Naukowiec Tom Scott z Uniwersytetu w Bristolu twierdzi, że dzięki „zamknięciu materiału radioaktywnego wewnątrz diamentów” grafit można przekształcić w trwałą, ekstremalnie tolerancyjną baterię dostarczającą energii elektrycznej.

Sekret tkwi w zbieraniu radioaktywnego izotopu węgla-14 ze zużytego grafitu znajdującego się w zakładzie. Okazało się, że wbudowanie tego węgla w sztucznie wyhodowany diament pozwala na wytworzenie prądu elektrycznego, a ponieważ okres połowicznego rozpadu węgla wynosi 5730 lat, bateria działałaby praktycznie w nieskończoność. Scott twierdzi, że fabryka, w której węgiel z grafitu jest przetwarzany na diamenty do baterii, może być zbudowana w tym samym miejscu, co wycofana z eksploatacji elektrownia atomowa.

Bateria działa i została już przetestowana w różnych ekstremalnych warunkach. Projekt jest interesujący i użyteczny, a bateria mogłaby znaleźć zastosowanie w urządzeniach, w których jej wymiana jest kłopotliwa, czyli na przykład w rozrusznikach serca, gdzie każda wymiana źródła zasilania wymaga interwenci chirurga.

Tom Scott wspomina też o zastosowaniach nowej baterii w lotach kosmicznych, które mogą otrzymać element zasilający w energię, działający przez tysiąclecia bez żadnego zewnętrznego wsparcia lub zakłóceń.

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Materiał Promocyjny
Polska na czele rewolucji technologii kwantowych
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot