RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.03.2016 19:38 Publikacja: 14.03.2016 17:31
W tegorocznych zawodach Robot Challenge triumfował Meksyk, drugie miejsce zajęła Turcja. Polska z dwoma złotymi medalami, dwoma srebrnymi i jednym brązowym uplasowała się na trzeciej pozycji. W zawodach wystartowało ok. 500 robotów.
Polskie roboty zdominowały zmagania humanoidalnych robotów-sumitów (w najcięższej kategorii wagowej, do 3 kilogramów). Automaty znad Wisły zdobyły w tej dyscyplinie dwa pierwsze miejsca. Zapasy sumo robotów polegają na tym samym co ich ludzki pierwowzór: należy wypchnąć przeciwnika poza obręb maty. Aby zlokalizować przeciwnika, automaty używają zazwyczaj czujników ultradźwiękowych lub czujników podczerwieni.
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Ryzyka i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji są prawie pewne, a korzyści są spekulatywne - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Jak zawsze tuż po koncercie noworocznym Wiedeńscy Filharmonicy zadecydowali, z jakim artystą powitają Nowy Rok 2026. I choć znowu będzie to mężczyzna – Yannick Nézet-Séguin, ale za to dyrygent niekonwencjonalny.
Władze Wiednia wiedzą, jak duże znaczenie ma dla miasta turystyka, dlatego bardzo liczą się ze zdaniem specjalistów pracujących w miejskiej organizacji turystycznej - mówi dyrektor ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu Włodzimierz Szeląg.
Austriackie władze aresztowały kolejnego podejrzanego, który mógł mieć związek z planem zamachu w trakcie - odwołanych ostatecznie - koncertów Taylor Swift w Wiedniu.
Trzy koncerty amerykańskiej wokalistki Taylor Swift, które miały odbyć się w Wiedniu, zostały odwołane po tym, jak w zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego. W domu jednego z nich znaleziono skradzione substancje chemiczne, które miały posłużyć do zbudowania bomby – podaje agencja Reutera.
Wiedeń w tym roku po raz kolejny triumfował w prestiżowym rankingu „The Global Liveability Index 2024” przygotowywanym przez Economist Intelligence Unit. Dlaczego w tym mieście żyje się tak dobrze? Nie chodzi tylko o słynne muzea, wydarzenia kulturalne na światowym poziomie ani o wybitną kawę czy świetne wina. W czym więc tkwi sekret dobrego życia po wiedeńsku?
Do udziału w koncercie noworocznym transmitowanym 1 stycznia na cały niemal świat Wiedeńscy Filharmonicy zaprosili Christiana Thielemanna. Ciekawe, kiedy wreszcie tym koncertem będzie dyrygować kobieta.
Wiedeń został wybrany najlepszym miastem do życia. Siedem na dziesięć czołowych miast w rankingu znajduje się w Europie Zachodniej, w tym aż trzy w Niemczech, zaś dwa miasta w tej grupie ma Szwajcaria. Polskie miasta zajęły dość odległe pozycje w zestawieniu, a najwyżej spośród nich znalazła się Warszawa.
Wiedeń planuje wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady wynajmu mieszkań i domów za pośrednictwem platformy Airbnb.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas