Bonifikata w opłacie za użytkowanie wieczyste ma wpływ na wysokość opłaty przekształceniowej - wyrok WSA

Prezydent miasta, ustalając wysokość opłaty przekształceniowej, powinien brać pod uwagę bonifikatę, jaką spółdzielnia otrzymała w rocznej opłacie z tytułu użytkowania wieczystego.

Publikacja: 07.05.2020 08:00

Bonifikata w opłacie za użytkowanie wieczyste ma wpływ na wysokość opłaty przekształceniowej - wyrok WSA

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł na korzyść spółdzielni mieszkaniowej. Nie zgadzała się ona z wysokością opłaty przekształceniowej udziału w użytkowaniu wieczystym nieruchomości. Miała ona wynosić rocznie przez 20 lat prawie 34 tys. zł. Opłata przekształceniowa powinna wynieść tyle, ile ostatnia roczna opłata za użytkowanie wieczyste. A tak nie było.

Prezydent miasta, naliczając ją, zapomniał, że zapisy umów o oddaniu w użytkowanie wieczyste nieruchomości gwarantowały spółdzielni, że przez cały okres użytkowania wieczystego będzie płacić roczną opłatę obniżoną o 50 proc. Spółdzielnia odwołała się do samorządowego kolegium odwoławczego, ale przegrała. Wówczas wniosła skargę do krakowskiego WSA. W uzasadnieniu powołała się na art. 7 ust. 2 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z tym przepisem przy ustalaniu opłaty przekształceniowej bierze się pod uwagę wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia, czyli 1 stycznia 2019 r.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach