Polskie magazyny na fali. Deweloperzy szyją obiekty na miarę

Niemal 6 mln mkw. magazynów wynajęto w Polsce w ubiegłym roku. Transakcje na naszym rynku stanowią 59 proc. umów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – wynika z analiz firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Publikacja: 24.02.2025 13:52

W IV kwartale ubiegłego roku deweloperzy ukończyli budowę niemal 508 tys. mkw. powierzchni przemysło

W IV kwartale ubiegłego roku deweloperzy ukończyli budowę niemal 508 tys. mkw. powierzchni przemysłowej

Foto: mat.prasowe

aig

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield, od października do grudnia 2024 roku wynajęto w Polsce ponad 2 mln mkw. powierzchni magazynowej. W całym roku transakcje najmu objęły prawie 6 mln mkw. magazynów, co oznacza 4-proc. wzrost w porównaniu z 2023 r. To piąty rok z rzędu z wartością przekraczającą 5 mln mkw.

Czytaj więcej

Niemal 43 tys. metrów magazynów w Gdańsku dla firmy Hillwood

Firmy lubią polskie magazyny

- Transakcje najmu na polskim rynku stanowiły aż 59 proc. umów najmu zawartych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (9,83 mln mkw.) – podają eksperci Cushman & Wakefield.

Jak mówią, najemcy niezmiennie doceniają atuty polskiego rynku magazynowego, w tym jego strategiczne położenie, rozwiniętą infrastrukturę transportową i konkurencyjne koszty, które (uwzględniając stawki najmu, opłaty za energię i wynagrodzenia pracowników magazynowych) są o 23 proc. niższe niż w Czechach i ponad 50 proc. niższe niż w Niemczech.

- Perspektywy na ten rok pozostają optymistyczne. Tempo wzrostu może co prawda zwolnić, co z drugiej strony zmniejszy ryzyko nadwyżki pustych powierzchni magazynowych – ocenia cytowany w raporcie Damian Kołata, partner, ekspert w Cushman & Wakefield. – Stabilnej sytuacji w sektorze powinno też sprzyjać dalsze polepszanie warunków finansowych i gospodarczych, w tym spodziewane ożywienie w Niemczech.

W czwartym kwartale na magazynowej mapie Polski dominowały cztery regiony – wynajęto w nich 1,43 mln mkw. To woj. mazowieckie (566 tys. mkw.), łódzkie (365 tys. mkw.), śląskie (256 tys. mkw.) i dolnośląskie (242 tys. mkw.)

- W strukturze zawieranych umów nie odnotowano większych zmian. Podobnie jak w całym 2023 roku, ok. 58 proc. transakcji najmu stanowiły nowe umowy i ekspansje. Renegocjacje dotyczyły 42 proc. transakcji najmu – wskazują eksperci Cushman & Wakefield. - Największy udział w popycie miał segment handlu i e-commerce, który odpowiadał za 38 proc. podpisanych umów. Na kolejnych miejscach znalazły się logistyka i dystrybucja z wynikiem 32 proc. oraz produkcja i motoryzacja – 16 proc.

Czytaj więcej

Pierwszy zeroemisyjny park biznesowy we Wrocławiu

Malo obiektów budowanych spekulacyjnie

Całkowite zasoby rynku magazynowego w Polsce osiągnęły w ubiegłym roku poziom 34,5 mln mkw. W województwie mazowieckim jest 7 mln mkw. magazynów, na drugim miejscu jest  Śląsk z 5,7 mln mkw. powierzchni magazynowej, a na trzecim województwo łódzkie z zasobami na poziomie ok. 4,9 mln mkw.

- W IV kwartale ubiegłego roku deweloperzy ukończyli budowę niemal 508 tys. mkw. powierzchni przemysłowej – podają autorzy raportu. – Od I do IV kwartału 2024 roku nowa podaż przekroczyła 2,6 mln mkw. Ok. 76 proc. dostarczonej w IV kwartale powierzchni objęto umowami najmu jeszcze na etapie budowy.

Jak mówi Adrian Semaan, ekspert Cushman & Wakefield, mała podaż magazynów budowanych spekulacyjnie (bez umów najmu) i duży popyt w ostatnich miesiącach zeszłego roku spowodowały spadek pustostanów o 0,5 pkt proc., do 7,5 proc. na koniec grudnia 2024 roku,

Największy wskaźnik powierzchni niewynajętej odnotowano w województwie lubuskim (19 proc.), świętokrzyskim (16,9 proc.) i lubelskim (12,5 proc.). Najniższy odnotowano w woj. podlaskim (0 proc.), warmińsko-mazurskim (2,3 proc.) i opolskim (2,4 proc.).

W 2024 roku rozpoczęto budowę 1,5 mln mkw. powierzchni przemysłowej – to najmniej od 2016 roku. - Firmy deweloperskie ograniczyły podaż spekulacyjną, większość koncentruje się na projektach szytych na miarę i fazowaniu inwestycji, uzależniając ich rozpoczęcie od zawarcia pierwszych umów przednajmu – wyjaśnia Damian Kołata.

Czytaj więcej

Miliony metrów magazynów dla najemców. Popyt na hale rośnie

Ile za wynajem magazynu

Pod grudnia 2024 roku w budowie było niemal 1,8 mln mkw. magazynów, co oznacza spadek o 38 proc. rok do roku.

Miesięczne czynsze bazowe za powierzchnie magazynowe utrzymały się na stabilnym poziomie 3,20–5,75 euro za mkw. miesięcznie (duże magazyny typu big-box) i 4,00–8,25 euro/mkw. (SBU/City Logistics). Najtańszy jest wynajem kilkunastoletnich budynków, położonych dalej od granic największych miast.

- Większość bieżącej oferty to nowsze, kilkuletnie budynki, obiekty w budowie i te planowane, z czynszami od 4,20 euro/mkw. – wskazują autorzy raportu.

- Na większości rynków regionalnych nadal widoczna jest przewaga podaży nad popytem, co powoduje, że deweloperzy są otwarci na negocjacje. Dzięki zachętom finansowym, takim jak okresy bezczynszowe lub dopłaty na adaptację przestrzeni, efektywne czynsze mogą być niższe od bazowych nawet o ok. 15-25 proc. – wskazuje Damian Kołata.

Czytaj więcej

7R sprzedaje pięć obiektów za ponad 150 mln euro

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield, od października do grudnia 2024 roku wynajęto w Polsce ponad 2 mln mkw. powierzchni magazynowej. W całym roku transakcje najmu objęły prawie 6 mln mkw. magazynów, co oznacza 4-proc. wzrost w porównaniu z 2023 r. To piąty rok z rzędu z wartością przekraczającą 5 mln mkw.

Firmy lubią polskie magazyny

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
„Klucz do mieszkania”. Ile lokali z rządową dopłatą?
Nieruchomości
Energetyczni flipperzy i stateczny kapitał wkraczają na rynek mieszkaniowy
Nieruchomości
Obieg zamknięty na budowie
Nieruchomości
Rosną Bulwary Praskie. W planach wieże nad Wisłą
Nieruchomości
Monting Development znów na zakupach w Warszawie