Aktualizacja: 22.02.2025 14:22 Publikacja: 06.12.2024 04:01
Noli Mokotów, czyli pierwszy w Polsce coliving
Foto: mat. pras.
Region CEE-6 – czyli Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria – jest wciąż bardzo obiecujący, jeśli chodzi o rozwój sektora living, czyli mieszkań na wynajem (PRS) i prywatnych domów studenckich (PBSA) – przekonują eksperci firmy Colliers. Popyt na te klasy nieruchomości napędzany jest urbanizacją, luką mieszkaniową czy zmieniającymi się preferencjami stylu życia. Jednocześnie living z punktu widzenia inwestorów wykazuje odporność nawet podczas wahań koniunktury gospodarczej.
Rynek prywatnych akademików w Polsce jest niewielki, zdominowany przez kilku dużych inwestorów. Systematycznie meldują się na nim jednak nowi gracze, ponieważ potrzeby są ogromne.
Stawki najmu mieszkań się stabilizują. Rentowność inwestycji w lokale na wynajem spada, w efekcie maleje popyt inwestycyjny. Czynsze mogą pójść w górę w szczycie studenckiego sezonu. W jakie nieruchomości warto dziś zainwestować? Czy mieszkanie na wynajem to wciąż dobra lokata kapitału?
Nowoczesne akademiki mają uwolnić tysiące mieszkań na wynajem, które dziś zajmują studenci. Bo nie mają wyboru.
Najemcy zyskali przewagę w negocjacjach z właścicielami mieszkań. Stawki najmu podlegają korekcie. A koniec roku to dobry czas na szukanie okazji.
Odbudowującej się w szybkim tempie podaży mieszkań towarzyszy bardzo umiarkowana korekta cen ofertowych.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas