Aktualizacja: 21.11.2024 15:57 Publikacja: 09.10.2024 17:50
Pula mieszkań czekających na nabywców cały czas rośnie
Foto: Adobe Stock
Sytuację na rynku mieszkań analizuje ekspert Marcin Drogomirecki. - Metamorfoza rynku mieszkaniowego postępuje. Drogie i trudno dostępne kredyty hipoteczne, wysoki poziom cen i spadająca atrakcyjność inwestowania w mieszkania (malejąca stopa zwrotu z wynajmu i mglista perspektywa wzrostu wartości lokalu jako lokaty) ograniczają zarówno grono, jak i aktywność klientów – podkreśla Drogomirecki.
Średnie ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Gdańsku w ciągu kwartału wzrosły o 6,5 proc., w Krakowie – o 6 proc., a w Warszawie o 2,7 proc. – wynika z raportu Metrohouse i Credipass.
Oferta mieszkań rośnie – i na rynku pierwotnym, i wtórnym. A kupujących jest mniej. Niektórzy wciąż czekają na tanie kredyty. Z rynku odpłynęła też część inwestorów. Pęcznieje mieszkaniowa bańka?
Zakończenie wakacji przyniosło lekkie ożywienie - wynika z barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”.
Wielu klientów wstrzymuje się z zakupem mieszkania. Jedni liczą na spadek cen, inni na tańsze kredyty, także te z państwową dopłatą.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Lokale inwestycyjne nie mogą już mieć mniej niż 25 mkw. Czy te powstałe na starych zasadach mocno zdrożeją, bo oferta będzie limitowana?
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Deweloper znany ze współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi rozszerza działalność. Akcjonariusze mają zadecydować o wypłacie z kapitału zapasowego.
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Banki w sprawach frankowych masowo pozywają swoich klientów o zwrot udostępnionego kapitału. Próbują w ten sposób bronić się przed przedawnieniem kapitału. Liczba takich spraw sięga już 30 tys. Prawnicy radzą, by wezwania do zapłaty traktować poważnie
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
W ślad za oczekiwaniami klientów i etycznym obowiązkiem, sektor bankowy w Polsce nie wyklucza zaangażowania w finansowanie procesów odbudowy Ukrainy. Ale konieczne jest tu wsparcie publiczne i dobre przygotowanie.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Brak stałych wpływów i zleceń oraz szybko rosnące koszty prowadzą do popadania firm w długi i coraz słabszej sytuacji finansowej sektora.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas