Podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania można uniknąć

Sprzedaż mieszkania z zyskiem nie zawsze oznacza konieczność zapłaty podatku. U podatników wciąż pojawiają się wątpliwości w zakresie stosowania ulgi – pisze partnerka w kancelarii Kancelarii Paczuski Taudul.

Publikacja: 04.10.2024 04:00

Anna Paczuska, partnerka w kancelarii Kancelarii Paczuski Taudul.

Anna Paczuska, partnerka w kancelarii Kancelarii Paczuski Taudul.

Foto: Mat. prasowe

Sprzedaż mieszkania z zyskiem nie zawsze oznacza konieczność zapłaty podatku nawet w przypadku gdy nieruchomość była w posiadaniu podatnika przez stosunkowo krótki czas. Podatnik, który dokonuje sprzedaży przed upływem 5 lat liczonych od końca roku, w którym nastąpiło nabycie mieszkania możne skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT). Polega ona na tym, że podatku od dochodu ze sprzedaży można uniknąć, jeżeli uzyskane środki zostaną wydatkowane (w całości lub części) na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Katalog wydatków realizujących cele mieszkaniowe, pomimo jego zdefiniowania przez ustawodawcę w art. 21 ust. 25 ustawy PIT przez lata budził wątpliwości podatników. Zostały one jednak rozwiane przez Ministerstwo Finansów poprzez wydanie w październiku 2021 r. interpretacji ogólnej (nr DD2.8202.4.2020). Od tego czasu jasnym jest, że wydatki realizujące własne cele mieszkaniowe to nie tylko wydatki na zakup nowego mieszkania, budowę domu, spłatę kredytu hipotecznego ale też na zakup mebli w zabudowie kuchennej czy też samej kuchenki.

Czy nieruchomość zagraniczna uprawnia do ulgi?

Praktyka pokazuje jednak, iż po stronie podatników wciąż pojawiają się wątpliwości w zakresie stosowania ulgi mieszkaniowej i to w przypadku gdy chodzi właśnie o, jakby się wydawało, najbardziej oczywisty wydatek realizujący cele mieszkaniowe, a mianowicie zakup nowego mieszkania. Kluczowa jest jednak w tym kontekście okoliczność, iż pytania powstają na kanwie obserwowanego w ostatnich latach wzmożonego zainteresowania zakupem nieruchomości zagranicznych. Podatnicy zadają sobie pytanie czy zakup nieruchomości zagranicznej uprawnia do skorzystania z ulgi mieszkaniowej.

Odpowiedz na to pytanie z pozoru jest łatwa. Ustawodawca wskazał bowiem wprost w art. 21 ust. 27 ustawy PIT, iż możliwe jest ponoszenie wydatków na cele mieszkaniowe w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. A zatem nieruchomość zagraniczna jak najbardziej uprawnia do ulgi, niemniej schody zaczynają się, gdy wczytamy się w dokładne brzmienie przepisu, z którego wynika iż ulga przysługuje gdy wydatek (tu: na zakup nowego mieszkania) realizuje nie tylko cele mieszkaniowe ale własne celowe mieszkaniowe. Ustawodawca nie sprecyzował jak należy rozumieć to pojęcie, zaznaczył jedynie, iż ulga nie obejmuje nieruchomości przeznaczonych na cele rekreacyjne, czyli takich jak np. domki letniskowe czy ogródki działkowe (por. art. 21 ust. 28 ustawy PIT). A zatem jasnym jest, iż ustawodawca chce wyeliminować sytuację, w której podatnicy staraliby się skorzystać z ulgi przy zakupie nieruchomości, która nie spełnia funkcji mieszkaniowej. Wciąż otwarte jednak pozostaje pytanie jakie kryteria muszą być spełnione aby uznać zagraniczne mieszkanie za realizujące własne cele mieszkaniowe czy też jakie okoliczności wykluczają w takim przypadku możliwość skorzystania z ulgi.

Jako pierwsza w tym kontekście nasuwa się wątpliwość czy możliwe jest równoległe realizowanie własnych celów mieszkaniowych w więcej niż jednej nieruchomości? Taka sytuacja wystąpi przykładowo, gdy podatnik od wiosny do jesieni przebywa w polskim mieszkaniu, a w miesiącach zimowych przenosi się wraz z rodziną do domu w Portugalii. Zasadniczo w takim przypadku należałoby uznać, że własne cele mieszkaniowe są okresowo realizowane w obu nieruchomościach. Podejście takie znajduje akceptację w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora KIS (np. interpretacja z 1 sierpnia 2022 r. sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.503.2022.2.EC).

Przy czym interpretacje te odnoszą się do konkretnych stanów faktycznych, stąd trudno szukać w nich konkretnych wytycznych jako rozumieć pojęcie własnego celu mieszkaniowego. Kwesta ta została poruszona przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 lipca 2020 r. (sygn. II FSK 1146/18) który podszedł do tematu dość restrykcyjnie, mianowicie wskazał, iż aby zaistniała możliwość skorzystania z ulgi, nabywany dom powinien pełnić funkcję podstawowego miejsca zamieszkania podatnika i jego rodziny, a w oparciu o to miejsce powinny być realizowane cele życiowe tych osób (życie rodzinne, edukacja, praca zawodowa, codzienny wypoczynek). Orzeczenie to nie powinno być jednak bezrefleksyjnie odczytywane jako wykluczające realizowanie celów mieszkaniowych w więcej niż jednej nieruchomości. Jak zostało już bowiem wskazane podstawowe miejsce realizacji celów życiowych podatnika może bowiem ulegać zmianom – chociażby sezonowym. Zasadniczo można jednak wskazać, iż kluczowym do uznania, że dana nieruchomość służy do realizacji własnych celów mieszkaniowych jest sposób jej wykorzystania, który powinien nosić znamiona stałości pobytu. Warunku takiego nie spełni dom wykorzystywany wyłącznie podczas sporadycznych, weekendowych wyjazdów.

Czy krótkoterminowy wynajem mieszkania automatyczne pozbawia prawa do ulgi? 

Kolejna kwestia, która budzi wątpliwości to czy krótkoterminowy wynajem mieszkania automatyczne pozbawia prawa do ulgi mieszkaniowej. Zdaniem Dyrektora KIS, możliwe jest okresowe wynajmowanie nieruchomości w momentach gdy nie są w niej realizowane własne cele mieszkaniowe (por. interpretacja z 1 sierpnia 2022 r. sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.503.2022.2.EC). Stanowisko to jest niewątpliwe korzystne dla podatników, należy jednak podchodzić do niego z dużą dozą ostrożności. W szczególności warto zwrócić uwagę, że organ podatkowy zakłada, że niezależnie od wynajmu podatniczka zrealizuje w tej nieruchomości własne cele mieszkaniowe. Równie korzystne podejście Dyrektor KIS prezentuje odnośnie horyzontu czasowego, w którym podatnik powinien rozpocząć wykorzystywanie nieruchomości do własnych celów mieszkaniowych. Organ podatkowy przyznaje, iż art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT nie precyzuje tej kwestii (rozstrzyga jedynie, do kiedy należy ponieść stosowne wydatki). W interpretacji z 13 listopada 2023 r. Dyrektor KIS potwierdził, iż podatnik może odłożyć ten moment w czasie np. do momentu przejścia na emeryturę (sygn. 0112-KDSL1-1.4011.357.2023.1.DS) „Wskazując jako cel mieszkaniowy wydatki poniesione na nabycie lokalu mieszkalnego, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie określa kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Tym samym brak jest podstaw do uznania, że podatnik nie realizuje celu mieszkaniowego w przypadku, gdy nabył lokal mieszkalny w celu zamieszkania w nim, ale w lokalu tym - z różnych powodów - zamieszka po upływie określonego czasu. (…) Zatem, jeśli - jak ma to miejsce w opisanym zdarzeniu przyszłym - nabędzie Pani lokal mieszkalny z zamiarem realizowania w nim własnego celu mieszkaniowego, to fakt, że nie zamieszka Pani w tym mieszkaniu od momentu jego nabycia (lecz dopiero na emeryturze) nie stoi na przeszkodzie dla zastosowania zwolnienia podatkowego.”

Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie

Omówione stanowiska organów są korzystne dla podatników. Pamiętać jednak należy iż dotyczą one konkretnych okoliczności, które w przypadku każdego podatnika kształtują się odmiennie. Kluczowym w tym kontekście jest gromadzenie dowodów wskazujących, iż (1) okresy nieprzerwanego korzystania przez podatnika i jego rodzinę z nieruchomości były jak najdłuższe, (2) nieruchomość służyła do realizacji różnorodnych celów życiowych podatnika i jego rodziny (życie rodzinne, praca, edukacja, wypoczynek). Przykładowymi dowodami mogącymi potwierdzić powyższe okoliczności są: bilety lotnicze, bilety okresowe związane z miejscem położenia nieruchomości (np. bilet miesięczny na komunikację zbiorową, kwartalna wejściówka do miejscowego klubu tenisowego, fitness czy też golfowego), billingi telefoniczne, potwierdzenia płatności kartą, zdjęcia, etc. Warto też gromadzić dowody uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności.

Sprzedaż mieszkania z zyskiem nie zawsze oznacza konieczność zapłaty podatku nawet w przypadku gdy nieruchomość była w posiadaniu podatnika przez stosunkowo krótki czas. Podatnik, który dokonuje sprzedaży przed upływem 5 lat liczonych od końca roku, w którym nastąpiło nabycie mieszkania możne skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT). Polega ona na tym, że podatku od dochodu ze sprzedaży można uniknąć, jeżeli uzyskane środki zostaną wydatkowane (w całości lub części) na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Boom czy zima – marże stabilne
Nieruchomości
Czy ceny minilokali wystrzelą?
Nieruchomości
Odpady na wagę, zielona energia, materiały z odzysku
Nieruchomości
Polski rynek magazynowy w czołówce krajów-magnesów
Nieruchomości
Można poczekać z kasacją samowoli