Aktualizacja: 22.02.2025 05:09 Publikacja: 27.09.2024 03:07
Deweloperzy pozyskują dużo pozwoleń, ale nie od razu ruszają z budową. A jeśli ruszają, to nie od razu lokale trafiają do oferty
Foto: Norbert Bohdziul
W sierpniu deweloperzy w Polsce ruszyli z budową 12,8 tys. mieszkań, o 9 proc. więcej niż w lipcu oraz 19 proc. więcej niż rok wcześniej – podał GUS. To wynik solidny w porównaniu z poszczególnymi miesiącami poprzednich lat. Choć znamy dane o kurczącej się sprzedaży w aglomeracjach, to wciąż trudno mówić o mocnym hamowaniu produkcji.
Po ośmiu miesiącach liczba mieszkań w uruchomionych projektach to 105,2 tys., o 55 proc. więcej niż rok wcześniej – ten skok to efekt niskiej bazy. W I połowie 2023 r. deweloperzy dopiero rozkręcali inwestycje po zapaści rynku mieszkaniowego w 2022 r., m.in. na fali wykuwającego się programu „Bezpieczny kredyt” i poluzowania kryteriów badania zdolności kredytowej. W tym roku mamy zjawisko odwrotne: to podaż jest na wysokich obrotach przy schłodzeniu popytu – a przyszłość programu „Na start” nie jest jasna. Warto zauważyć, że wynik po ośmiu miesiącach 2024 r. jest o niecałe 10 proc. słabszy niż w analogicznym okresie 2021 r., kiedy ton branży nadawały ultraniskie stopy procentowe.
Sierpień przyniósł bardzo solidne dane o rozpoczynanych inwestycjach i uzyskanych pozwoleniach.
Mniej przekazanych mieszkań, z gorszą marżą - w I połowie zyski deweloperskiej grupy stopniały. Większość tegorocznego wyniku Murapol wypracuje w II półroczu.
Projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Kiedy zapowiedziany wiosną 2023 r. portal ruszy? Celem jest uruchomienie go po... 20 miesiącach od przyjęcia ustawy.
W ciągu ośmiu miesięcy br. deweloper sprzedał ponad 2,4 tys. mieszkań, o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej.
Polską spółką deweloperską fińskiej grupy pokieruje Anna Wrzecionko, dotychczasowa dyrektorka finansowa.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas