Aktualizacja: 22.02.2025 23:21 Publikacja: 13.09.2024 03:07
Hale magazynowe muszą być przystosowane do zmieniającego się klimatu
Foto: AdobeStock
W nocy z 19 na 20 sierpnia nad Mazowszem przeszła ekstremalna ulewa. Nawałnica uszkodziła m.in. kilka wielkopowierzchniowych hal w strefie przemysłowej Grodziska Mazowieckiego, wybudowanych przez różnych wykonawców, w tym rozbudowywany obiekt Panattoni (deweloper nieruchomości przemysłowych i logistycznych).
– Nie była to zwykła burza, lecz superkomórka burzowa. Według IMGW w ciągu jednej doby opady w niektórych miejscach to aż 200 proc. miesięcznej normy dla sierpnia, co doprowadziło do masowych podtopień i zniszczeń – mówi Magdalena Bugajło, dyrektor marketingu i komunikacji w Panattoni. – Nasze hale spełniają obowiązujące normy, a także najwyższe standardy jakości, czego potwierdzeniem jest certyfikacja BREEAM na poziomie co najmniej Excellent. Wyjaśnienie zdarzenia pod Grodziskiem traktujemy priorytetowo. Na razie wiemy, że suma opadów oraz wiatr spowodowały zgromadzenie się ogromnej ilości wody. W efekcie konstrukcja dachu, mimo że prawidłowo zaprojektowana, spełniająca obowiązujące normy, nie wytrzymała ciężaru i naporu wody. W tej gwałtownej sytuacji obowiązujące normy okazały się niewystarczające – wyjaśnia.
Obcokrajowcy chcą pracować w magazynach w Polsce. Najwięcej pracowników pochodzi z Ukrainy, Białorusi i Gruzji.
O 8 proc. wzrosły w ciągu roku zasoby magazynów w Polsce. Najwięcej takiej powierzchni przybyło we Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście – podaje firma doradcza CBRE.
Na małe, dające się elastycznie łączyć powierzchnie magazynowe w stolicy trzeba czekać nawet kilka miesięcy.
Największą w tym roku umowę na rynku magazynów podpisały Prime Logistics Wrocław i LX Pantos. Kontrakt obejmuje 100 tys. mkw. powierzchni logistycznej.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas