Aktualizacja: 22.02.2025 04:34 Publikacja: 27.06.2024 21:06
Pośrednik ma działać na rzecz klienta, dążąc do bezpiecznej i możliwie korzystnej transakcji
Foto: AdobeStock
Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (WSPON) przyjęło znowelizowane standardy zawodowe i etyczne. Zrzeszeni we WSPON pośrednicy mają teraz obowiązek ze sobą współpracować, dzieląc się ofertami mieszkań i domów na sprzedaż i wynajem – i to niezależnie, czy mają z klientem umowę premium (z klauzulą wyłączności), czy zwykłą.
Mieszkania na klientów czekają coraz dłużej. Ceny ofertowe lokali w części miast wprawdzie idą w górę, ale transakcyjne już nie – wynika z raportu Expandera i Rentier.io.
Rynek pośrednictwa wymaga uporządkowania. Deregulacja wpuściła do zawodu przypadkowe osoby – uważa branża.
Sprzedaż nieruchomości najlepiej powierzyć jednemu dobremu pośrednikowi – mówi Joanna Lebiedź, ekspertka Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Deweloperzy zaczęli spuszczać z tonu. W ich ofercie zwiększyła się liczba lokali popularnych, czyli budowanych z myślą o klientach kredytowych – wynika z analiz portalu RynekPierwotny.pl.
Od 19 do 41 proc. w ciągu 24 miesięcy wzrosły średnie ceny mieszkań z rynku wtórnego – wynika z analiz Metrohouse i Credipass.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas