Tytuł „Ikony” otrzymało Muzeum Historii Polski zaprojektowane przez WXCA. To jeden z największych budynków muzealnych w kraju, dla publiczności został otwarty jesienią 2023 roku. Nie tylko jest nowym punktem odniesienia po lewej stronie Wisły, wznosząc się ponad murami cytadeli, ale też – wraz z innymi nowymi budynkami – przywraca ten teren mieszkańcom stolicy. Przez długi czas symbol opresji rosyjskiego zaborcy, potem teren wojskowy, dziś to otwarty park – w sensie dosłownym, a wkrótce park kultury.
W kategorii „Obiekt wnoszący nową wartość” nagrodziliśmy Sinfonia Varsovia Centrum. Zaprojektowane przez Atelier Thomasa Puchera z austriackiego Grazu budynki dawnej siedziby Instytutu Weterynarii SGGW przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie staną się muzycznym centrum Sinfonii Varsovii, jednej z najsłynniejszych polskich orkiestr na świecie, która w ub.r. świętowała 40-lecie i która jest instytucją kultury m. st. Warszawy. W pierwszym etapie na potrzeby orkiestry zostaną zaadaptowane 120-letnie budynki, a w kolejnym zbudowana zostanie nowoczesna sala koncertowa.
Nomen omen budujące jest, że jakościowe przestrzenie służące mieszkańcom są owocem inicjatywy zarówno prywatnych inwestorów, jak i podmiotów publicznych – na szczeblu centralnym i lokalnym.
Wizjonerskie i imponujące
A skoro o inicjatywach mowa – za „Wizję” uznaliśmy zapowiedź utworzenia ogólnopolskiej platformy akademikowej. Jesienią 2023 roku Echo Investment, przy udziale Griffin Capital Partners, zaanonsowało mocne wejście na rynek prywatnych domów studenckich, gdzie zapotrzebowanie jest gigantyczne, zasoby przestarzałe, a nowa podaż wciąż niewielka. Co więcej, w tym roku wizja stała się ciałem: strategicznym partnerem został fundusz Signal Capital Partners. Nowa platforma – wciąż bez nazwy – w perspektywie trzech–pięciu lat ma zapewnić 5 tys. łóżek. Dla porównania istniejące zasoby w prywatnych rękach to 14 tys. łóżek, a 6,5 tys. jest w budowie i przygotowaniu.
W kategorii „Inicjatywa wnosząca nową jakość” nagrodę otrzymał projekt pierwszego drewnianego biurowca w Warszawie autorstwa pracowni Ambient. To pierwszy w stolicy biurowiec, który powstanie na podstawie drewnianej prefabrykacji. Budynek będzie częścią budowanego przez UBM Development Polska kompleksu Poleczki Park na Ursynowie.
W kategorii „Imponujące projektowanie” nagrodziliśmy biurowiec Vibe w Warszawie. Budowany przez Ghelamco i zaprojektowany przez PIG Architekci budynek ma charakteryzować się najwyższą troską o dobrostan pracowników i poszanowanie środowiska, ale także być wzorcem inteligentnych budynków, stąd uzyskane na najwyższym poziomie certyfikaty WiredScore i SmartScore.