Deweloperzy dołożyli do pieca. Kupujący mają większy wybór

Nowy program "Na start" będzie miał mniejszy wpływ i na sprzedaż mieszkań, i na ich ceny, niż wygaszony w styczniu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – oceniają analitycy REDNET Property Group.

Publikacja: 18.04.2024 13:41

Deweloperzy dołożyli do pieca. Kupujący mają większy wybór

Foto: REDNET

aig

W pierwszym kwartale do oferty w sześciu największych miastach trafiło niemal 17 tys. nowych mieszkań. To niewiele mniej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku – wynika z raportu REDNET Property Group i portalu Tabelaofert.pl. – W ujęciu rocznym rynek zanotował bardzo duży, bo aż 146-proc. wzrost.

Foto: Mat.prasowe

Nowe zasady budowania osiedli

Jak mówią analitycy REDNETu, rynek z entuzjazmem przyjął informację o przesunięciu wejścia w życie rozporządzenia nowelizującego warunki techniczne, jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie, o co zabiegała branża deweloperska, samorządy, ale też spółdzielnie. Przypomnijmy, że nowela warunków technicznych wprowadza m.in. wymóg rozrzedzenia osiedlowej zabudowy. Minimalna odległość wielorodzinnego budynku mającego ponad cztery kondygnacje to 5 metrów.

Foto: Mat.prasowe

Nowe zasady budowania wejdą w życie 1 sierpnia, a nie 1 kwietnia jak pierwotnie planowano.

-Decyzja ministerstwa rozwoju (o przesunięciu wejścia w życie noweli – red.), choć pojawiła się bardzo późno, sprawiła, że wielu deweloperów ściągnęło nogę z gazu. Firmy mogą zwolnić prace projektowe i przygotowywanie wniosków o wydanie pozwolenia na budowę – mówi Robert Chojnacki, prezes REDNET 24 i założyciel portalu Tabelaofert.pl. - Proces uzyskiwanie kolejnych pozwoleń, jeszcze zgodnie z poprzednimi zasadami, rozciągnie się zatem na pozostałe miesiące roku.

Prezes Chojnacki podkreśla, że większość deweloperów boryka się z problemem uzupełniania banków ziemi pod zabudowę, co przekłada się na podaż nowych mieszkań.

Foto: Mat.prasowe

W oczekiwaniu na program dopłat do kredytów „Na start”

Rząd przedstawił założenia nowego programu dopłat do kredytów „Na start”. Robert Chojnacki ocenia, że nowy program będzie miał mniejszy wpływ i na sprzedaż mieszkań, i na ich ceny, niż wygaszony w styczniu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

- Rynek z pewnością czeka na nowy program i podanie terminu, w którym wejdzie on w życie – mówi Ewa Palus, główny analityk REDNET Property Group. – Projekt programu zakłada wiele ograniczeń, ma być on skierowany do mniejszej grupy odbiorców. Dodatkowo na horyzoncie tli się możliwe zaostrzenie polityki kredytowej banków i wzrosty marż, co kredytobiorcom oczywiście nie pomoże – zaznacza.

Analityczka dodaje, że szansą dla poszukujących jest odbudowująca się oferta mieszkań. - Ci, którzy do tej pory nie znaleźli produktu dla siebie, będą mieli większy wybór lokali — mówi, 

Ceny nowych mieszkań rosły

Z najnowszego odczytu indeksu nastrojów deweloperów (badanie portalu Tabelaofert.pl) wynika, że deweloperzy oczekują stabilizacji na rynku mieszkań. Spośród 170 ankietowanych firm deweloperskich wzrostu sprzedaży spodziewa się jedna czwarta (24,7 proc). W lutym było to 37,7 proc. - Utrzymania status quo spodziewa się rekordowe, 69,1 proc. badanych — najwięcej w 11-miesięcznej historii indeksu – podkreślają analitycy.

Foto: Mat.prasowe

Z raportu REDNET Property Group i portalu Tabelaofert.pl wynika, że w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 r. średnie ofertowe ceny mieszkań rosły od 13,4 proc. we Wrocławiu do 20,5 proc. w Poznaniu. Warszawa ze wzrostem cen na poziomie 17 proc., mieści się w środku stawki.

Pod koniec pierwszego kwartału metr kwadratowy mieszkania w stolicy wyceniano średnio na ponad 17,2 tys. zł.  Licząc kwartał do kwartału, także odnotowano wzrosty cen. W Poznaniu to jedynie 0,2 proc., w Warszawie — 2,1 proc., a w Łodzi – 5,9 proc.

Foto: Mat.prasowe

- Warto jednak podkreślić, że rzeczywisty wzrost cen w tych miastach w skali roku był jeszcze większy. Jak wynika z najnowszego odczytu wskaźnika inflacji mieszkaniowej, który odzwierciedla rzeczywisty, a nie średni wzrost cen, nowe mieszkania w Warszawie w ciągu roku zdrożały aż o 26,2 proc, o 26,1 proc. - w Krakowie, a we Wrocławiu o 20,5 proc. – podaje REDNET. - Najmniejszą różnicę między ceną ofertową a ceną ze wskaźnika inflacji mieszkaniowej odnotowano w Poznaniu (0,4 pkt proc).

Nieruchomości
Program "Na start", czyli chaos na rynku mieszkań. A ministrowie pakują już walizki
Nieruchomości
Tani kredyt nakręci popyt na domy?
Nieruchomości
Za mieszkania płacimy słono
Budownictwo
Ceny mieszkań doszły do sufitu? Sprzedający liczą na kolejne zwyżki
Nieruchomości
Nowe czy używane? Jakich mieszkań szukają Polacy