Aktualizacja: 24.11.2024 11:07 Publikacja: 30.11.2023 21:04
Aktywność deweloperów powoli rośnie. Na rynek trafia więcej inwestycji
Foto: AdobeStock
Ceny nowych mieszkań w pięciu największych miastach wciąż rosną, ale dynamika wzrostów maleje. W Gdańsku nowe lokale były w październiku droższe niż we wrześniu o 0,3 proc., we Wrocławiu – o 0,8 proc., w Poznaniu – o 1,3 proc., w Warszawie o 1,7 proc., a w Krakowie o 2,6 proc. – wynika z ostatniego odczytu tzw. wskaźnika inflacji mieszkaniowej (WIM) opracowanego przez REDNET Property Group i portal Tabelaofert.pl.
Wiele osób chce kupić mieszkanie jeszcze w tym roku. Nie wiadomo bowiem, co dalej z dopłatami do kredytów.
Sprzedający używane mieszkania chcą za nie coraz więcej. Nie na każdym robi wrażenie żywy pieniądz.
Najtańsze nowe mieszkania na największych rynkach kosztują ok. 300–350 tys. zł. Sprzedają się od ręki.
Klient, który w grudniu mógł kupić w stolicy 50-metrowe mieszkanie, dziś za tę cenę kupi 42 mkw. W Trójmieście i Krakowie wzrosty cen napędzane „Bezpiecznym kredytem 2 proc.” zjadły 9 m.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Średnia transakcyjna cena lokali w Warszawie w III kwartale to już niemal 13 tys. zł za mkw., o 7,91 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Coraz drożej jest tez w innych miastach – wynika z raportu AMRON-SARFiN.
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Chętnie pomożemy Polsce w odejściu od paliw kopalnych, będziemy wspierać budowę przystępnych cenowo mieszkań i poprawę konkurencyjności firm. A także projekty polsko-ukraińskie – zapowiada Odile Renaud-Basso, prezeska Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Zasoby w Polsce są relatywnie młode, ale i nasz rynek mierzy się z ryzykami związanymi ze starzeniem się budynków.
Deweloper zorganizuje przeprowadzkę, pomoże w wykończeniu wnętrz, przyjmie stare mieszkanie w rozliczeniu, poczeka na zapłatę. Firmy dwoją się i troją, by przyciągnąć klientów.
Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków online, nabijanie ludzi w pompy ciepła. Wreszcie jest szansa na likwidację patologii – mówi Jan Ruszkowski, nowy dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Fala Renowacji.
Kupujący mieszkania mają przewagę. Transakcje z obniżkami cen o kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych nikogo nie dziwią. Co dalej z mieszkaniówką?
Jest kilka przesłanek uprawniających konsumentów do odzyskania pieniędzy w razie kłopotów z deweloperem. W ciągu prawie 2,5 roku działania DFG były cztery przypadki wypłat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas