Aktualizacja: 05.11.2024 06:16 Publikacja: 12.10.2023 21:04
Długi czas oczekiwania na decyzje to obok kosztów gruntów, wykonawstwa i finansowania największa bolączka deweloperów
Foto: mat. pras.
Białystok, Gorzów Wielkopolski i Lublin stanęły na podium XIII edycji Rankingu Miast Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). Gildia budowniczych mieszkań regularnie analizuje, jak samorządy radzą sobie z wydawaniem procedur administracyjnych i jak jasne mają warunki inwestowania na swoich terenach.
Badanie obejmuje aglomeracje wojewódzkie oraz miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców. PZFD sprawdza terminowość wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, pokrycie miasta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz terminowość wydawania decyzji pozwolenia na budowę. Miejsce w rankingu zależy od czasu wydawania decyzji o warunkach zabudowy w połączeniu z pokryciem planami zagospodarowania przestrzennego oraz od czasu uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Pod lupę PZFD bierze nie tylko rynek mieszkaniowy, ale też biurowy i hotelowy.
Podaż lokali nie nadąża za popytem. Ceny rosną nawet w dwucyfrowym tempie.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Od stycznia deweloperzy mieliby budować osiedla po nowemu, zwiększając m.in. odległość bloków od granicy działki. Część inwestycji trzeba będzie przeprojektować, co podniesie ceny mieszkań.
Dobrych gruntów pod osiedla już brakuje. Nowe przepisy dotyczące zabudowy mogą ten deficyt zwiększyć.
Zaksięgowane w I półroczu wyśrubowane marże brutto ze sprzedaży to efekt szczytu koniunktury sprzed dwóch lat. Koszty pieniądza dociskają marże netto.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Mimo wysokiego popytu deweloperzy są bardzo ostrożni z uruchamianiem nowych projektów. Najtańsze mieszkania znikają z rynku w mgnieniu oka. W efekcie nierównowagi ceny lokali rosną, co firmom jest na rękę.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
W przypadku sprzedaży egzekucyjnej w miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości tego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej służebnością nieruchomości.
To, że darczyńca przeleje pieniądze z darowizny nie na konto obdarowanego, ale jego wierzyciela np. w związku ze sprzedażą mieszkania nie przekreśla prawa do pełnego zwolnienia podatkowego.
Przy ulicy Solińskiej w warszawskich Włochach Dantex wybuduje 35 mieszkań. Lokale mają być gotowe w drugim kwartale 2026 roku.
15 proc. w tym, 29 proc. w przyszłym – w takim tempie ma rosnąć wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych według prognoz firmy Savills.
Oferta mieszkań deweloperskich urosła. Efektem jest stabilizacja średnich cen lokali – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
Oferta mieszkań powinna się jeszcze zwiększyć. Jest szansa na stabilizację cen – wynika z badania nastrojów rynku, które przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl.
Wniosek z 1949 roku dotyczący przyznania prawa własności czasowej do nieruchomości przy ul. Żerańskiej urząd miasta rozpatrzył w tym roku. Decyzja trafiła do mieszkańców bloku przy ul. Lęborskiej. – O co chodzi? – pytają zdumieni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas