Aktualizacja: 22.02.2025 04:45 Publikacja: 21.08.2023 12:13
Foto: materiały prasowe
Notowana w Sztokholmie spółka Heimstaden, właściciel mieszkań na wynajem w Europie – w tym Polsce – w I połowie br. miała 7,5 mld koron (2,8 mld zł) przychodów z najmu, o ponad 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynik NOI (przychody z czynszów minus koszty operacyjne) wzrósł o prawie 23 proc., do 5,02 mld koron. Spółka poniosła jednak 12,3 mld koron straty (4,6 mld zł) wobec 15,1 mld na plusie rok wcześniej, na co złożyła się głównie strata z aktualizacji wyceny nieruchomości (prawie 21 mld koron). Oprocentowane zadłużenie firmy, rozłożone na prawie dekadę, przekraczało 198 mld koron (74 mld zł).
ESG traktujemy bardzo poważnie, żaden fundusz nie przystąpi do joint venture, czy to deweloperskiego, czy PRS, jeżeli nie będziemy mieli dobrej strategii – mówi Renata McCabe-Kudła, dyrektor zarządzająca Grupo Lar w Polsce.
W trzech blokach przy ul. Krochmalnej w Lublinie powstanie niemal 390 mieszkań na wynajem i ponad 20 lokali usługowych.
Serwisowane apartamenty dla seniorów to nie tylko dostosowanie budynków do potrzeb osób starszych, ale przede wszystkim usługa operatorska – mówią Karol Bulenda i Artur Rola, udziałowcy w Origin Investments.
Srebrne budownictwo przybierze na sile. To nieuchronne. Rynek potrzebuje różnego typu mieszkań dla seniorów.
Papier i długopis? Nie, to zbyt czasochłonne. Rynek najmu mieszkań czerpie garściami z nowoczesnych technologii.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas